Türkiye’de de ciddi bir kullanıcı kitlesi bulunan Romanya merkezli üreticinin Avrupa’nın genelinde de benzer bir oran yakaladığını söylemek mümkün. Geçtiğimiz günlerde yeni Sandero ve Logan ailesini tanıtan ve uyguladığı yeni tasarım diliyle de gelecek yeni modellerden önemli ipuçları veren marka, kendisinden uzun süredir beklenen bir projeyi daha hayata geçirdi. 2018 yılında kendisi gibi Romanya merkezli olan Romturingia tarafından bir konsept olarak geliştirilen Dacia Duster Pickup projesi, resmi olarak artık toplu satış sürecine dahil edildi. 


Resmi Dacia bayilerinde yerini alan modelin rakamsal verilerine geçmeden önce, şimdilik sadece Romanya içerisinde satışta olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu bilgiyi de geride bıraktığımızda bizleri ilk olarak pickup dinamiklerinin önemli beklentilerinden olan yük desteği karşılıyor. Yapılan geliştirmelerin ardından aracın arka yatak bölümü 1,65 metrelik uzunluğuyla geliyor. Toplamda 1.000 litrelik bir kullanım hacmini de beraberinde getiren bu bölümde, 500 kilograma kadar da yük taşınabilecek. Aracın arka yatağının oluşturulması için gövdede yapılan değişimlerle birlikte ebatsal oranlarda da değişimler bizleri bekliyor. Nitekim pickup versiyonunu standart SUV’ye göre 19 milimetre daha kısa olduğunu, bunun yanında yerden yükseklik değerininse 14 milimetre daha üstte konumlandığını görüyoruz. 

Duster Pickup motor bazında ise tek seçenekle pazara sunuluyor. 1,5 litrelik turbo dizel motor bu motor 115 PS güç ve 260 Nm torkla kullanıcılara hizmet etmeyi bekliyor. 6 kademeli manuel şanzımanla kombin edilen bu motor, altyapıda ise dört tekerlekten çekişle geliyor. Pickup versiyonu donanım ve renk bazındada tek seçenekle listelere dahil olacak. Sadece beyaz renkle tercih edilebilecek olan modelde 16 inçlik jant seti, yokuş kalkış ve iniş desteği gibi destekler standart olarak sunulacak. Dış pazarlara sunulmasıyla ilgili henüz açıklaması yapılmayan Duster Pickup 22.546 eurodan satışa sunulacak.