1999 yılından bu yana düzenlenen ‘Yılın Motoru Ödülleri’nin 2018 sonuçları açıklandı. Son 7 yılda “4 litre üstü” ve “Yılın Performans Motoru” kategorilerinde aldığı ödüllerle organizasyona damgasını vuran Ferrari, 2018 yılında da ödül rekoruna imzasını attı. 2016 ve 2017 yıllarında da “Yılın Motoru” ve “Yılın Performans Motoru” ödüllerine layık görülen, Ferrari’nin 3,9 litrelik çift turbo beslemeli V8 motoru üçüncü kez “Dünyanın En İyi Motoru” ödülünü kazandı.

Bu yıl tam 6 farklı ödül alan Ferrari, toplam ödül sayısını 27’ye çıkararak spor otomobil üreticileri arasında “en çok ödül alan marka” konumuna ulaştı. Ferrari 488 Pista’da kullanılan 3,9 litrelik çift turbo beslemeli, 720 HP gücündeki V8 motor, 3-4 litre kategorisinde “Yılın Performans Motoru” unvanını almasının haricinde; 68 jüri üyesi tarafından “en iyinin de iyisi” olarak adlandırıldı ve “son 20 yılın en iyi motoru” olarak değerlendirildi.

Uluslararası Yılın Motorları Ödülleri Eş Başkanı Dean Slavnich “488 GTB’ye hayat veren 3,9 litrelik bu motor, yüksek performanslı turbo beslemeli motorlara o kadar mükemmel bir örnekti ki, hemen rakiplerinin önüne geçti” dedi ve ekledi; “Pista için yeniden geliştirilen dünyanın en iyi motoru artık daha da iyi oldu. Ferrari’nin gerçek bir ustalık ürününe şahit oluyoruz. Sıfır turbo gecikmesi, mükemmel verim, saf coşku, güçlü egzoz sesi ve sıra dışı performans; bu V8 tam bir sanat eseri” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan F12 Berlinetta’daki 6,3 litrelik motorun yüzde 75 kadar revize edilmesiyle geliştirilen ve Ferrari’nin 812 Superfast modelinde kullanılan 6,5 litrelik 800 HP gücündeki V12 motoru da 4 litre üstü kategorisinde “En İyi Yeni Motor” ödülünü kazanarak İtalyan markanın başarısına bir yenisini daha ekledi.