Tasarım ilhamını aldığı konseptin etkisiyle dikkat çekecek 2021 Citroen C5 X, bunu kullanışlı özellikleriyle destekleyecek.

Yaklaşık 5 yıldır beklediğimiz geri dönüş nihayet gerçekleşti. Citroen’in CXperience konseptine dayandırarak tekrar Avrupa pazarında can vermesi için bir süredir içerisinde bulunduğu çalışmalar bugün somut sonuçları üzerinden karşımızda duruyor. Günümüz trendlerine uygun olarak önüne “X” rozetini alarak tanıtımı gerçekleştirilen 2021 Citroen C5 X, üç farklı gövde tipinin dinamiklerini tek noktada toplama iddiasını taşıyor. Citroen’in uzun süredir ürün gamında yer verdiği “Advanced Comfort” süspansiyon sisteminin aktif versiyonunu taşıyan ilk model olarak da öne çıkan C5 X, ilk olarak C4’te gördüğümüz yeni tasarım dilinden izler taşıyor.

 

Öne çıkanlarıyla 2021 Citroen C5 X

PSA grubunun DS’den başlayıp Citroen’e kadar uzattığı premium felsefesi yeni C5 X’de de kendisini hissettirme garantisi veriyor. Aracın tasarımı kadar kokpit dinamikleri de buna paralel bir deneyim vadedecek. Teknik niteliklere göz gezdirdiğimiz ilk olarak ebatsal veriler dikkatimizi çekiyor. 4.805 milimetre uzunluk, 1.865 milimetre genişlik ve 1.485 milimetre yükseklik değerleriyle gelen modeli sınıfında bambaşka bir noktaya konumlandırlacak olan 2.785 milimetrelik aks mesafesi gereği. Bu dinamiklerle station wagon gövde tipine göz kırpan C5 X’in özellikle arka bölümündeki diz mesafesiyle sınıfında rakipsiz olacağına vurgu yapılıyor. 545 litrelik bagaj hacmi de bu noktada dikkat çekecek noktalar arasında.

Ailenin yeni isminin motor seçenekleri ise şarj edilebilir hibrit ve benzinli üniteler üzerine şekilleniyor. PSA grubundaki benzer modellerden de alıştığımız rakamlar burada kendisini göstermeye devam edecek. C5 X ürün gamının zirvesinde 1,6 litrelik benzinli motor ve elektrik kombinasyonu sunan hibrit yer alacak. 225 beygirlik güçle gelen bu versiyonda 50 kilometrelik saf elektrikli sürüş deneyimi mümkün. Kullanıcılar elektrik modunda maksimum 135 km/s hıza çıkabilecek.

Bu sürüş deneyiminde kullanıcıları yepyeni konsol tasarımı karşılıyor. Dijital sürücü ve baş üstü ekranla birlikte 12 inçlik multimdya ekran, yüksek çözünürlüklü sunumlarıyla kullanıcıları bekliyor olacak. C5 X’in elektronik destek asistanları da pek çok aktif ve pasif yardımcılar barındırıyor. Uzun yol sürüşlerinde kolaylık sağlayan ikinci seviye otonom asistanları burada öne yazabiliriz. Kör nokta uyarısı, 360 derecelik görüş sunan kameralar ve geri bölge trafik uyarıları da şehir içi sürüşlerinde olası kazaların önüne geçmek için görevde olacak. Yeni C5 X, 2021’nin ikinci yarısının ardından satış ve fiyat detaylarıyla karşımızda olacak.