Aslında Mercedes V-Serisi yeni bir otomobil değil fakat ülkemizdeki vergiler neticesinde kardeşi Vito ile Türkiye yollarındaydı. Şimdi ise çok daha lüks donanımlarla ve kabin tasarımı ile yollarda. Daha önce Vito modelini deneyimlemiş olanlar aradaki bariz farkı görür görmez anlayacaktır. Şimdi hem bu farktan hem de yenilenen modelin bir önceki versiyonuna oranla değişimlerinden bahsedelim. Öncelikle V-Serisi’nin ön tasarımında Mercedes’in yeni nesil Multibeam LED far teknolojisine yer veriliyor. Bununla birlikte krom kaplamalarla bezenmiş ön tampon modelin oldukça premium görünmesini sağlıyor. Ön panjurda ise yine krom kaplamalar ve büyük bir Mercedes logosu yer alıyor. Bu logonun altında ise 360° görüş için konumlanan ve direksiyonun açısına göre yön değiştiren aktif ön kamera bulunuyor. Test aracımızın profiline baktığımızda boyutları itibari ile ortada konumlanan ve standart modele oranla uzun diyebileceğimiz bir şasi gövdesine sahip. Ayrıca lüks modelde hafif alaşım AMG jantlarına yer veriliyor. 

Arka bölümde ise yine Vito modelinden tanıdığınız LED aydınlatmaları yer veriliyor. Bagaj kapağı ise otomatik olarak açılabiliyor. Ayrıca çift bölmeli açılan bagaj kapağı, cam üzerinden de açılarak dar alanlarda eşya yükleme kolaylığı sağlıyor. Bagaj kapağını camdan açtığınız taktirde burada bir pandizot  karşınıza çıkıyor. Bu pandizotun üzerinde de iki adet açılıp kapanabilen kasa yaralıyor. Bu alan oldukça kullanışlı. Mercedes V-Serisi’nin arka koltuklarına geçtiğimizde ise burada oldukça premium bir alan bizleri karşılıyor. 

Test aracımızın arka tarafında dört adet koltuk yer alıyor ve bu koltukların her biri ısıtmalı ve soğutmalı sistemlere sahip. Koltuklarda ve kapı içlerinde deri kaplamalara yer veriliyor bununla birlikte yine kapı panellerinde oldukça şık görünen ahşap süslemeler bulunuyor. Bu koltuklarda otururken gerçekten lüks hissediyorsunuz. Koltukların ortasında istenildiğinde kaydırmalı olarak konumu değiştirilebilen ve üzerinde iki adet bardaklık saklama gözleri ve açılabilir masaya dönüşen bir aparat yer alıyor. Bu ünite oldukça kullanışlı bir sisteme sahip ve burada misafirlerimizi ağırlayabileceğiniz seviyede bir konfor vaat ediyor. Bununla birlikte üç renkli ambiyans aydınlatmalarına, açılabilir panoramik cam tavana ve dört bölgeli dijital klima butonlarına yer veriliyor. Ayrıca burada iki adette 12 volt güç çıkışı bulunduğunu belirtelim. Buradaki koltukların yönünü değiştirerek istediğiniz konfigürasyonda kullanabiliyorsunuz. Bu anlamda yeni V-Serisi’nin arka bölümde oldukça fonksiyonel, geniş ve konforlu bir alan sunduğunu söylemek mümkün. Ön tarafa geçtiğimizde burada da ahşap süslemeleri ve deri kaplamaları göze çarpıyor. Buradaki her iki koltuk da arkada olduğu gibi ısıtmalı ve soğutmalı özelliğe sahip. Orta bölümde iki adet bardaklık ve kol dayamanın altında iki adet USB-C güç çıkışına yer veriliyor. Ayrıca kol dayamanın altındaki bölümde bir adet buzdolabı bulunuyor. Yine bu bölümün biraz arkasında bardak ısıtma ve soğutma özelliğine sahip iki bardaklık bulunuyor. Ön bölümde de arkada olduğu gibi ambiyans aydınlatmaları şık bir görünüm oluşturuyor. Ayrıca Mercedes’in yeni nesil M-BUX sistemi V-Serisi’nde de hayat buluyor. Bu sistem üzerinden akıllı telefon bağlantısı, araç bilgileri gibi sistemlere erişim sağlanabiliyor. Sisteme sesli komut, ortada bulunan touch pad, direksiyon üzerindeki butonlar ve dokunmatik ekran üzerinden kontrol sağlamak mümkün. Touch pad’in etrafında yer alan tuşlar vasıtasıyla da hem sağ arka hem de sol arka kapıyı açıp kapatabiliyorsunuz. Ortada ise beş inç büyüklüğünde dijital gösterge paneli yer alıyor bu panel üzerinden sürüş destek sistemlere ve sürüş bilgilerine erişim sağlana biliyor. Genel olarak V-Serisi oldukça kullanışlı, fonksiyonel ve lüks hissettiren bir yapıya sahip. Modelde belirgin olarak gösterebileceğimiz tek eksik arka bölümde USB güç çıkışlarına yer verilmiyor olması.

 Sürüşe geçtiğimizde V-Serisi genel olarak yormayan bir direksiyon kutusuna sahip. Süspansiyonların yapısı ise bu sınıftaki en konforlu yapıya sahip. Modelde yer alan 2.0 litrelik turbo beslemeli dizel motor 237 HP güce ve 500 torka sahip (ani hızlanma esnasında +30 Nm tork desteği). Ayrıca bu ünite Mercedes’in 4Matic dört tekerlekten çekiş sistemi ile birlikte geliyor. Kalkıştan 100 km/saat hıza 10 saniyenin altında çıkan model, yokuşlarda ve kaygan zeminlerde dört tekerlekten çekiş sisteminin avantajını çok iyi bir şekilde kullanabiliyor. Motor ve aktarma organları arasındaki bağlantıyı ise dokuz ileri tam otomatik şanzıman kuruyor. Bu şanzımanında vites geçişleri sarsıntısız, hızlı ve gerektiğinde performansa büyük oranda katkı sağlayabilen bir yapıya sahip. Yüksek hızlarda modelin aktif güvenlik sistemleri sayesinde her rüzgâr savrulmaları minimuma iniyor. Bu da Mercedes’in sürüş destek sistemleri konusunda tecrübelerinin küçük bir yansıması. Ayrıca modelde adaptif hız sabitleyici, kör nokta uyarı yarı sistemi, acil çarpışma önleyici frenleme sistemi ve seri takip sistemleri bulunuyor. Son olarak modelin yakıt tüketiminden bahsedecek olursak burada 100 km’de 9 ila 11 itreler arasında bir tüketim söz konusu.

Yeni Mercedes V-Serisi, fabrika çıkışlı üstün lüks donanımları, geniş iç hacmi ve konfor sunan yol performansı ile bu sınıfın zirvesinde konumlanıyor. 

 Teknik Veriler:

Motor: 4 silindirli 1950 cc dizel

Beygir gücü: 237 HP @ 4200 d/d

Tork: 500 (+30) Nm @ 1600-2400 d/d

Şanzıman: 9 ileri otomatik

Maksimum hız: 215 km/s

0-100 km/s hızlanma: 9.3 sn

Ortalama tüketim: 6.5 Lt / 100 km

Araç uzunluğu: 5.140 mm

Dingil mesafesi: 3.200 mm

 

Yazı: Buğra Özkan