Shell’in 33 yıldır gençleri enerji tasarruflu yenilikçi araçlar tasarlayıp üretmeye teşvik ettiği uluslararası öğrenci-inovasyon yarışması Shell Eco-marathon, bu yıl 5-8 Temmuz tarihleri arasında İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleştirilecek.

Shell'in, inovasyon alanındaki en önemli sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Shell Eco-marathon yarışmasına Türkiye’den bu yıl 13 takım katılacak. Kırıkkale, Manisa, Bursa, Trabzon, Eskişehir ve Ankara’dan 11 üniversite ve 2 liseden yaklaşık 150 öğrenci, Londra’da Türkiye’yi temsil edecek. Benzin ve dizelin yanında hidrojen, elektrik, etanol gibi geleceğin enerji kaynaklarıyla çalışan prototip otomobiller tasarlayan ve üreten 16-25 yaş arasındaki öğrenciler, Avrupa’da dereceye girmek için yarışacaklar.

Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, yenilikçi fikirlerin hem enerji hem otomotiv sektöründeki gelişimin temelini oluşturduğunu belirterek şunları söyledi: “İnovasyona dair bilgi birikimimizi Türkiye’den gençlerimizin mühendislik ve tasarım zekalarıyla birleştirmekten, onları global platformda ülkemizi temsil ederken görmekten büyük gurur duyuyoruz. Türkiye olarak bu yarışmaya 13. kez katılıyoruz, öğrencilerimiz her yıl, bir önceki yarışmadan daha iyi sonuçlar elde ediyor. Öğrencilerimizin inovasyon ve teknoloji alanındaki gelişimini görmek bizleri çok mutlu ediyor, ileride hepsinin yerli otomobil gibi Türkiye’nin teknoloji ve inovasyon alanında önünü açan projelerde rol alacağına inancım tam. Shell Eco-marathon’da öğrencilerimiz sadece tasarım ve mühendislik becerilerini geliştirmekle kalmıyor, sponsor ve finans kaynağı bulma, bütçe koordinasyonu, takım çalışması, iletişim yönetimi gibi bir çok farklı konuda gelişim imkanı buluyor. Gençlerimiz bu anlamda profesyonel iş yaşamına benzer bir ortamı deneyimlemiş ve önemli tecrübeler kazanmış oluyor. Yarışmaya katılan tüm öğrencilerimizi, onları destekleyen okullarını ve akademisyenleri tebrik ediyorum. “

“Shell Eco-marathon Türkiye”nin dereceye girenleri Londra’da yarışacak

 

“Shell Eco-marathon” yarışması, 2017 yılında yıl üçüncü kez Türkiye’den öğrencilere yönelik olarak “Shell Eco-marathon Türkiye” ismiyle düzenlendi. Shell Türkiye, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) işbirliğiyle gerçekleştirilen yarışmaya, Türkiye’nin dört bir tarafından gelen lise ve üniversite öğrencilerinin yanı sıra Yunanistan, Bulgaristan ve Slovakya’dan öğrenciler de katıldı. Toplam 22 takımın katıldığı yarışmanın kazanan takımlarına ödülleri, TİM tarafından düzenlenen Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’nda, Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, TİM Yönetim Kurulu Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki ve OİB Başkan Yardımcısı Ömer Burhanoğlu tarafından verildi.

 

 

 

 

SHELL ECO-marathon 2018'e KATILACAK OKULLAR

Takım Adı

Okul Adı

Şehir

Araç Kategorisi

Enerji Kaynağı

Hidroket

Ankara Üniversitesi

Ankara

Şehir Konsepti

Hidrojen

HIDROKET JR

Kalaba Lisesi

Ankara

Prototip

Elektrikli Batarya

Team UMAKİT

Uludağ Üniversitesi

Bursa

Şehir Konsepti

Hidrojen

Hidroana

Anadolu Üniversitesi

Eskişehir

Prototip

Hidrojen

BuAlert

Boğaziçi Üniversitesi

İstanbul

Prototip

Elektrikli Batarya

Facilis

İstanbul Teknik Üniversitesi

İstanbul

Prototip

Benzin

HIDROIST

İstanbul Üniversitesi

İstanbul

Şehir Konsepti

Hidrojen

Team TERAKKI

Terakki Vakfi Özel Şişli Terakki 
Fen Lisesi

İstanbul

Şehir Konsepti

Elektrikli Batarya

Yeditepe Raptors

Yeditepe Üniversitesi

İstanbul

Şehir Konsepti

Elektrikli Batarya

AE2 PROJECT TEAM

Yıldız Teknik Üniversitesi

İstanbul

Prototip

Elektrikli Batarya

HidroKale

Kırıkkale Üniversitesi

Kırıkkale

Prototip

Hidrojen

EcoMagnesia

Celal Bayar Üniversitesi

Manisa

Şehir Konsepti

Benzin

Enerji Teknolojileri
Topluluğu

Karadeniz Teknik Üniversitesi

Trabzon

Şehir Konsepti

Hidrojen

Etiketler: otomobil   shell   ECO-MARATHON   londra     ng   ltere   başlıyor   üniversite   yarış   haber   haberi   haberleri  

Facebook Yorumları