Yapılanmasını Türkiye’de uzun yıllar çalışmış olan Fransız yönetici Olivier Cornuaille’nin gerçekleştirdiği PSA Türkiye 2020 yılında pazarın üzerinde yüzde 79’luk bir büyüme kaydetti.  Pandeminin başladığı ilk dönemde Avrupa’da satılamayan araçları Türkiye’ye getirerek bu anlamda başarılı bir stratejiyi gerçekleştiren grup satışlarını önemli ölçüde arttırma başarısını gösterdi. 

Groupe PSA Türkiye Başkanı Olivier Cornuaille, Groupe PSA Türkiye CCO’su Ayça Furth ve Groupe PSA Türkiye Satınalma Müdürü Gülten Güngör’ün konuşma yaptığı etkinlikte; Peugeot Türkiye Genel Müdürü İbrahim Anaç, Opel Türkiye Genel Müdürü Alpagut Girgin, Citroen Türkiye Pazarlama Direktörü Selen Alkım, DS Automobiles Türkiye Marka Direktörü Berk Mumcu ve Groupe PSA Türkiye Parça ve Servisler Genel Müdürü Mehmet Akın, Otomotiv Gazetecisi Emre Özpeynirci’nin moderatörlüğünü üstlendiği panelde 2020 yılını değerlendirdi ve 2021’e dair hedeflerini anlattı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Groupe PSA Türkiye Başkanı Olivier Cornuaille, Groupe PSA Türkiye’nin zorlu geçen 2020 yılındaki hızlı yükselişine dikkati çekerek, "2020 yılında pazarın üzerinde yüzde 79’luk bir büyüme kaydettik. Sekiz yeni modelin lansmanını gerçekleştirdik. Türkiye çapında toplam 22 yeni showroom’u hizmete soktuk ve Euro Repar Car Service’lerinin sayısını 28’den 52’ye yükselttik. 51 milyon kişi web sitelerimizi, 300 bin kişi showroom’larımızı ziyaret etti. Groupe PSA içinde altıncı, bağlı olduğumuz Orta Doğu ve Afrika bölgesinde ise birinci en büyük ve en hızlı büyüyen ülke olduk." ifadelerini kullandı.  2021’de oldukça dinamik bir pazar beklediklerini belirten Cornuaille, Stellantis Grubunun doğuşuyla birlikte de dünya çapında 400 bine yakın çalışanın aynı heyecan verici yolculuğun bir parçası olarak dünyanın en iyisi olmak üzere çalışacağını vurguladı.

Grubun lideri Peugeot!..

2020’de elde ettiği 43 bin 674 adet satışla grubun en çok satan markası olan Peugeot’nun, satışlarının yüzde 60’ını SUV segmentinden elde ederek 2020 yılını da lider tamamladığını belirten Peugeot Türkiye Genel Müdürü İbrahim Anaç, 2021’de bu başarılarını devam ettirerek, BHB segmenti müşterilerine de yeni Peugeot 208 modeli ile erişeceklerini söyledi.

Grubun tek Alman’ı Opel

2021’de 50 bin adete yakın satışla yüzde 6,6 pazar payı hedeflediklerini belirten Opel Türkiye Genel Müdürü Alpagut Girgin de modern ve Berliner tasarım dilini taşıyan yeni SUV modellerini tanıtarak markanın kurumsal kimlik dönüşümünü bu yıl içinde tamamlamış olacaklarını aktardı. Grubun tek Alman markası olduklarının altını çizen Girgin, 2021’de satışlarının yüzde 44’ünün SUV segmentinden olacağını, ticari ürün gamı ile iki katı satış hedeflediklerini ve Opel Corsa ile pazarı domine etmeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

En çok büyüyen markası Citroen!.

Citroen Türkiye Pazarlama Direktörü Selen Alkım ise Citroen Türkiye’nin binek otomobil pazarında 2020’nin en çok büyüyen markası olduğuna dikkat çekerek, 2018’de pazarın yüzde 56’sını kapsarken, bugün yüzde 89’unu kapsayan Citroen Türkiye’nin geniş bayi ağına sahip olduğunu kaydetti.  Alkım, sırasıyla ikinci ve üçüncü çeyrekte pazara sunulacak yeni Citroen C4 ve yeni Citroen C3 AC SUV’un da etkisiyle 2021 yılında pazar payını yüzde 5’in üzerine çıkartmayı hedeflediklerini belirtti.

Tek ürünle yüzde 1 pay alan DS

2020’de yüzde 64,9 büyüyen premium segmentte yüzde 158 büyüyerek ürün gamında bulunan tek bir ürünle yüzde 1’lik bir segment payı elde eden DS Automobiles Türkiye’nin Marka Direktörü Berk Mumcu da 2021’in ilk yarısında premium sedan segmentinde DS 9’u tanıtacaklarını söyledi.