Woking merkezli McLaren Automotive firması 3,286 adet araç satarak yeni bir rekora imza attı. İngiliz süper spor otomobil üreticisinin ulaştığı bu rakam, 2015'te gerçekleştirilen 1,654 araç satışının üzerine %99.6'lık artışa denk geliyor. McLaren, geçtiğimiz yıla oranla %106 gelişim göstererek 1,139 adet araç sattığı Kuzey Amerika başta olmak üzere dünya genelinde satış rakamlarını yukarı taşımayı başardı. Firmanın en yüksek satış rakamlarına ulaştığı pazar olan Kuzey Amerika'yı, %153 oranında büyüme göstererek 996 adet satış yakalayan Avrupa takip ediyor.

McLaren'ın sergilediği artış sadece bu iki kıtada değil. Asya Pasifik bölgesi %90 oranında yükseliş sergilerken Orta Doğu, Afrika ile Orta ve Güney Amerika'yı kapsayan birleşik bölgede yaşanan artış %69 seviyesinde. Çin'e baktığımız zaman 228 aracın satılmış olduğunu görüyoruz.

Geçtiğimiz yılın sonunda 10,000'inci aracının teslimatını gerçekleştiren marka için 2017 yılının iyi geçeceğine dair ipuçları var. İngiliz üretici birkaç ay içerisinde ikinci jenerasyon Super Series modellerinin ilkinin örtüsünü kaldıracak. 650S'in halefi olarak gelecek otomobil, Mart 2017'de Cenevre Otomobil Fuarı'nda tanıtıldıktan kısa bir süre sonra satışa çıkarılacak.

Firmanın Track22 iş planına göre kod adı "P14" olan yeni model, buz dağının sadece görünen kısmını temsil ediyor. Yaklaşık 1 milyar £ 'lik yatırım sonucunda marka yelpazesine 2022 yılına kadar 15 yeni araç eklenecek. Bahsi geçen sürenin sonunda piyasada yer alacak olan otomobillerin en az yarısında hibrit güç üniteleri yer alacak.