Japonya'daki elektrikli araç şarj altyapısının, elektrifikasyonu teşvik etmek amacıyla bu on yıl içinde gözle görülür bir şekilde gelişmesi bekleniyor.
Nikkei'ye göre, Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı (METI) hızlı şarj altyapısı için bazı yeni şartlar belirlemeyi planlıyor.
Makalede, METI'nin otoyol servis alanlarındaki şarj cihazlarının mevcut ortalama 40 kilowatt (kW) olan güç çıkışının 2030 yılına kadar iki kattan fazla artırılarak 90 kW'a çıkarılmasını talep edeceği belirtiliyor.
Bu rakamlar bizim için oldukça şok edici. Sadece güç çıkışı biraz düşük görünmekle kalmıyor (önerilen 90 kW bile), aynı zamanda bitiş tarihi de oldukça geç.
Ortalama 40 kW seviyesinin, birçok 50 kW (ve bazı 20-30 kW) CHAdeMO şarj cihazının kurulumunun bir sonucu olduğunu tahmin ediyoruz. Yaklaşık on yıl önce (Nissan Leaf döneminin başlarında), Japonya'da nispeten kısa bir süre içinde binlerce CHAdeMO şarj cihazı kurmak için büyük bir kampanya yürütülmüştü. Bununla birlikte, güç çıkışları düşükse, bu tür şarj cihazlarının çok sayıda olması çok yararlı değildir, bu da daha uzun bir şarj süresi anlamına gelir.
Yeni öneri 90 kW'a ulaşmayı hedefliyor ki bize göre bu yeni nesil elektrikli otomobilleri desteklemek için yeterince yüksek değil. Makalede, trafiğin yoğun olduğu yerlerde gereksinimin daha yüksek olacağından bahsediliyor - 150 kW, ancak bu yine de o kadar fazla değil. Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde asıl çaba, özellikle otoyollarda 250-350 kW'lık hızlı şarj cihazları kurmak.
Değişecek olan tek şey güç çıkışı değil. METI, otoyollar boyunca her 70 km'de bir şarj cihazı kurulmasını zorunlu kılmayı planlıyor. Operatörler için iyi haber ise sübvansiyonlarla desteklenecek olmaları.
Bir diğer konu ise faturalandırma ve ödeme yöntemleri. Buradaki fikir, şarj süresine dayalı fiyatlandırmadan, kilovat-saat (kWh) başına tam enerji miktarına dayalı fiyatlandırmaya geçmek ve önümüzdeki birkaç yıl içinde (potansiyel olarak 2025 mali yılına kadar) kullandıkça öde seçeneği sunmaktır.
Bahsedilen tüm değişiklikler doğru yönde atılmış adımlar gibi görünse de, biraz geç kalınmış ve güç konusunda tamamen elektrikli bir otomobilin potansiyelini (uzun mesafeli seyahatlerde içten yanmalı motorlu otomobillerin yerini alacak şekilde) ortaya çıkarmak için yeterli değil.