Jaguar’ın ilk olarak 2014’te tanıttığı kompakt sedan otomobili XE’nin özel versiyonu XE 300 Sport, Avrupa’da satışa çıktı. Standart modele göre daha sportif tasarım detaylarıyla dikkat çeken otomobil, koyu renkli yan aynalara ve arka spoylere sahip. 19 veya 20 inç jant ebatlarıyla satın alınabilecek Jaguar XE 300 Sport, dört farklı gövde rengi seçeneği sunacak. İç mekanında da sportif bir hava veren otomobil koltuklarında, kapılarında ve direksiyonunda sarı dikişlere sahip.

Jaguar XE 300 Sport, düzenlenen tanıtım organizasyonunda, Kış Olimpiyatları’nda altın madalya kazanan sporcu Shaolin Sandor ile buz üzerinde yapılan yarışı 1 dakikalık farkla kazandı. Jaguar baş mühendisi Mike Cross, yarış hakkında; “Buzlu yollar, üzerinde kullanılan her türlü araca büyük zorluklar çıkarabilen bir yol türü. Bu yarış, XE’nin her türlü durumda ne kadar iyi dinamiklere sahip olduğunun bir göstergesi.” dedi.

JLR’ye ait 2.0 litre hacmindeki, 4 silindirli Ingenium benzili motoru kullanacak. Jaguar XE 300 Sport, 300 bg güç ve 400 Nm tork üretecek bu motorla birlikte 0-100 km/s hızlanmasını 5.4 saniyede tamamlayacak. Dört tekerlekten çekiş sistemi de sunacak otomobil, 0-100 km/s hızlanmasını V6 motorlu ve arkadan itişli XE S versiyondan 0-100 km/s hızlanmasını 0.5 saniye geç bitirecek.