Filo kiralama pazarının lider markası Intercity, Türkiye ekonomisine katkıda bulunacak bir projeye daha imza atıyor. Bugün 2.5 milyon adede ulaştığı tahmin edilen şirket araçlarının sadece 350 bini filo kiralama ile yollarda. Şirketlerin kendi öz sermayelerinden finanse ettikleri bu araçlar ayrıca yer yer geniş filo takip ekibine gerek duyuyor. Sunulan yeni hizmet ile Intercity, kaç aracı olursa olsun, asıl işi filo yönetmek olmayan şirketlerin mevcut araçlarını satın alıyor ve onları filo yönetim zorluklarından kurtarıyor.

Mevcut araçlara nakit ödeme!

Araç sayısı ne olursa olsun, projeye dahil olmak isteyen müşterilerin mevcut araçları satın alınarak ya yine bu araçlar kiralanıyor veya mevcut araçların yerlerine sıfır kilometre araçlar kiralanıyor. Operasyon nakit ödeme yapılarak gerçekleşiyor ve böylece müşterilere yatırıma yönelik sermaye sağlanmış oluyor. Müşterinin tercihine göre kiralama bedeli karşılığında mahsuplaşma da yapılabiliyor. Bu sayede müşteriler araçlarını zaman ve emek maliyetine girmeden güvenli bir şekilde elden çıkartmış oluyorken ayrıca zahmetsizce filo kiralamaya geçmiş oluyorlar. Sistem nakit girdisine ilave olarak daha fazla finansal avantajlar da elde ediyorlar.

“Türkiye ekonomisine yaklaşık 400 milyon TL kaynak sağlayacağız”

Projenin ülke çapındaki öz sermayesi ile araç sahibi olan tüm şirketleri kapsadığını belirten Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, “Araçların ödemesini kendi öz sermayemizden nakit olarak karşılıyoruz. Önümüzdeki 6 ayda yaklaşık 4 bin aracı bu şekilde sisteme dahil edeceğiz ve böylece tahminimize göre Türkiye ekonomisine yaklaşık 400 milyon TL’lik bir destek sağlamış olacağız. Bin 500 firmanın yararlanacağını düşündüğümüz bu hizmetle şirketler yatırım ve büyüme için kendilerine yeni kaynak elde etmiş olacaklar” dedi.

“Filo kiralama ile şirketler yüzde 20 tasarruf edebiliyor”

Bu proje ile mevcut 46 bin adetlik araç filolarını 50 binin üzerine çıkarmayı hedeflediklerini belirten Ak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaptığımız hesaplamalara göre mevcut kendi sahip olduğu araçları satarak araç kiralamaya dönen bir şirket, 36 aylık kiralama sözleşmesi ile en az yüzde 15-20 oranında tasarruf sağlayabiliyor. Örnek olarak aylık kirası 2 bin TL olan bir araç üzerinden hesaplama yapıldığında, bir şirketin sağlayacağı aylık tasarruf yüzde 15 üzerinden 300 TL olacaktır. Böylece 36 ayda toplam 100 aracı ile KDV dahil 1 milyon 275 bin TL tasarruf elde edebilecektir.”