Volvo’nun yeni amiral gemisi, rakiplerinin korkulu rüyası olacağa benziyor.

Volvo, 2015’te yeni XC90’ı tanıtırken aracı yeni bir platform üzerine kurdu; SPA… Bu yeni platformun en önemli özelliği, sadece ön aks ve ön konsolunun sabit olması, diğer parçaların ise değiştirilebiliyor oluşu, yani her sınıftan modele göre uyum sağlayabilmesi idi. Yeni platformu yakında ülkemize gelecek olan V90’da ve detayları belli olmasa da yeni nesil S60’da da göreceğiz; ancak şimdi buna sahip olan ikinci model yani S90 ile birlikteyiz.

Tasarım dili olarak da XC90 ile oldukça benzeşen S90, uzun burunlu yapısı, ortasında virgül şeklinde bulunan LED’li gündüz farlarına sahip olan far grubu ve keskin hatları araca sportif bir hava katarken arka tarafta bulunan C şeklindeki stop lambaları da oldukça şık bir görünüme sahipler. Bu yeni İskandimav tasarım dilini bundan sonra markanın birçok modelinde göreceğiz.  4963 mm uzunluğa, 1890 mm genişliğe ve 1443 mm yüksekliğe sahip olan S90, sınıfının en uzun, en geniş ve en alçak otomobili olarak nitelendiriliyor.

İç mekanında da yukarıda belirttiğimiz rakamlar sayesinde oldukça iyi ve ferah bir yaşam alanı sunan araçta beş yolcu da oldukça rahat seyahat edebiliyorlar. Konsol yapısı ile de XC90 ile aynı olan araçta dijital gösterge paneli, orta konsoldaki büyük tablet ekran, vites topuzu, aracı çalıştırma ve sürüş modlarını değiştirmeye yarayan döner tuş bulunuyor. Küçük eşyalar için bolca alan sunan araçta malzeme kalitesi de mükemmel denilecek düzeyde. Üç kollu direksiyon simidinin de ergonomiye katkısı oldukça iyi.

Ülkemize şimdilik sadece 2. Litrelik dizel D5 ünitesiyle gelen S90, 235 HP güç ve 480 Nm tork üretiyor. 8-ileri otomatik şanzımanla kombine edilen bu motor, 0’dan 100 km/s hıza 7.3 saniyede çıkıyor ve maksimum 250 km/s hız yapabiliyor. Dört tekerlekten çekiş sistemiyle sunulan modelde turboların çalışmasından kaynaklanan gecikmeyi önleyici bir sistem yer alıyor ve böylece araç hem oldukça çabuk hızlanıyor hem de ara hızlanmalarda da iyi bir performans sergiliyor. Yakıt tüketiminde de oldukça başarılı olan araçla elde ettiğimiz 7 litrelik ortalama tüketim verisi oldukça tatmin edici.

Ortadaki ekrandan süspansiyonları, frenleri, direksiyonu gibi tüm sistemleri ister konfor ister normal isterseniz de dinamik modda kullanabildiğiniz S90 ile otomobili rahatça kendinize göre ayarlayabiliyorsunuz. Sahip olduğu sürüş modlarıyla da her tarz sürücüye hitap eden araç, yola oldukça iyi tutunuyor ve sürücüsüne güven veriyor. Yarı otonom sürüş özelliğine de sahip olan S90 ile 130 km/s hıza kadar ve direksiyonu tutmanız şartıyla otonom sürüşler yapabiliyorsunuz. Pilot Assist adı verilen bu sistem de oldukça iyi çalışıyor. Adaptive Cruise Control sistemine de sahip olan araç, trafikte de öndeki araçla birlikte hareket etme imkanı sunuyor. Tüm güvenlik önlemlerinin standart olarak sunulduğu S90’da artık büyük hayvan algılama sistemi de bulunuyor.

Ülkemizde iki farklı donanım seçeneğiyle sunulan S90 D5’in başlangıç fiyatı 291.540 TL ancak tam donanım paketi isterseniz bu fiyat 317.340 TL’ye çıkıyor.