Yenilenen formatı ile ralli tutkunlarına profesyonel bir takımın parçası olarak yarışma imkanı sunan “Fiesta Rally Cup”, 22-23 Nisan tarihlerinde İzmir’de gerçekleşen “Ege Rallisi” ile başladı. Farklı kategorilerden toplam 15 aracın yarıştığı Fiesta Rally Cup’ın ilk ayağını Fiesta R2T (1.0L EcoBoost) aracıyla yarışan Ümit Can Özdemir ve Batuhan Memişyazıcı ikilisi birinci sırada tamamlamayı başardı. Fiesta R2 (1.6L Zetec) aracıyla yarışan Cem Alakoç & Yusuf Çelik ikilisi ikinci olurken, yine Fiesta R2T ile yarışan Özcan Söke & Barkın Şahin ikilisi de üçüncü oldular.

 

3 ayrı grupta 15 yarışmacı kıyasıya mücadele etti

 

“Fiesta Rally Cup” klasmanında Fiesta ST, Fiesta R2 ve Fiesta R2T olmak üzere farklı teknik özelliklere sahip üç nesil Ford Fiesta yarış otomobili yarışıyor. Genel klasman dışında bu alt sınıf birincilerinin de ödüllendirildiği Fiesta Rally Cup’da sınıf birincileri ise şöyle:

 

  • -Fiesta R2T sınıf birincisi: Ümit Can Özdemir & Batuhan Memişyazıcı
  • -Fiesta R2 sınıf birincisi: Cem Alakoç & Yusuf Çelik
  • -Fiesta ST sınıf birincisi: Onur Çelikyay & Uğur Çelikyay

Fiesta Rally Cup’ın ilk ayağını başarıyla tamamladıklarını belirten Ford Motorsport Türkiye Takım Direktörü Serdar Bostancı, yarışla ilgili şunları söyledi:

 

“Uzun zamandır hazırlığını yaptığımız Fiesta Rally Cup’ın ilk ayağında 3 ayrı grupta kıyasıya mücadele veren 15 yarışmacımızı tebrik ediyorum. Sporcularımız fabrika takımı ölçüsünde teknik destek, yedek parça, araç ayarları hakkında bilgi alma imkanına sahip oldu. Ayrıca, Ford’un yurt dışında yarışan sporcularının sahip olduğu bilgi ve deneyimden yararlanarak, sunulan diğer tüm imkanlardan faydalanma fırsatını ilk kez tattılar. Geçmiş yıllarda çok sayıda şampiyon sürücü yetiştiren Ford Motorsport Türkiye'nin hayata geçirdiği yeni Fiesta Rally Cup formatının Türk Motorsporları camiasına önemli bir katkı sunacağına gönülden inanıyorum”

 

Sınıfının lideri: Ford Fiesta

 

Ford Fiesta ralli otomobilleri sadece kendi içlerindeki özel şampiyonada yarışmakla kalmıyor, Türkiye ralli şampiyonası içinde ayrı bir kategori olarak koşulan iki çeker (önden çekişli) sınıfında da mücadele ediyor. Sezonun ilk yarışı Ege Rallisi’nde bu kategoride ilk üç sırayı elde eden Fiesta ile yarışan ekipler, iki tekerlekten çekişli sınıfta Ford markalı araçlarla rakipleri karşısında büyük üstünlük sağlamayı başardı. Fiesta Rally Cup’ın ikinci ayağı 1-2 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek Eskişehir Rallisi ile devam edecek. Şampiyonanın ilk ayağı olan Ege Rallisi sonrası puan durumu şöyle oluştu:

 

 

Katılımcı

Puan

1

Ümit Can Özdemir (R2T)

18

2

Cem Alakoç (R2)

12

3

Onur Çelikyay (ST)

10

4

Özcan Söke (R2T)

8

5

Saip Can Hasbay (ST)

6

6

And Sunman (R2)

5

7

Melih Evranlı (ST)

4

8

Billur Hasbay (ST)

3

9

Emrah Ali Başo (R2)

2

10

Emre Hasbay (R2T)

2

11

İsmet Toktaş (R2T)

2

12

Burak Başlık (R2)

0

13

Kaan Karamaoğlu (R2T)

0

14

Semih Erkal (ST)

0

15

Tansel Karasu (R2)

0

 

Türkiye’nin tek ralli kupası olan “Fiesta Rally Cup”, Pirelli, Yemekhane, Gürsoy ve Mollwax markaları tarafından destekleniyor. “Fiesta Rally Cup” ile ilgili şampiyona kuralları, haber ve diğer merak edilen tüm bilgilere www.fiestarallycup.com adresinden ulaşılabilir.