İtalya’nın küçük bir köyünde doğan Ferrucio Lamborghini, gelişmekte olan tarım makinelerine çocukluğundan beri büyük ilgi duyuyordu.Bu merakını tüm hayatına yayacak olan Ferrucio Lamborghini’nin ilgisi onu Fratelli Taddia Teknik Enstitüdüne yönlendirdi. Buradan mezun olan Ferrucio Lamborghini, 1940 yılında İtalya Hava Kuvvetler’nin Teknik bölümünde gören aldı.

Lamborghini traktörleri

Ferrucio Lamborghini, ikinci dünya savaşından sonra ülkesine döndü vemotosiklet ve otomobil tamirhanesi açtı. Savaştan çıkan İtalya’nın sorunlarını gören Ferrucio Lamborghini, ülkenin kolayca kalkınabilmesi için tarımın kalkınması gerektiğini düşündü. Bunu içinde makineleşme şarttı. Tamirhaneden ve hurdadan aldığı parçaları toplayan ve eksik parçaları kendi üreten Ferrucio Lamborghini ilk traktörünü yaptı. İlk traktörüyle oldukça başarılı sonuçlar alan Ferrucio Lamborghini seri üretime geçti ve aylık 400 adet gibi olağan üstü satış rakamlarına ulaştı.

Lamborghini kuruluyor

Ürettiği traktörler ile başarılı olan Ferrucio Lamborghini merakını farklı bir alana yöneltti, spor arabalara. Garajında döneminin en hızlı modellerini toplayan Ferrucio Lamborghini’yi spor otomobil üretimine yönelten ise Ferrari oldu.

Ferrari 250GT modeline sahip olan Ferrucio Lamborghini, aracının debriyajında sorun yaşamaya başladı. Ferrari’ye sorunu ileten Ferrucio Lamborghini’n aracını Ferrari teknisyenleri tamir edemedi. Bunun üzerine Ferrucio Lamborghini aracı kendi tamir etti ve sorunu iletmek için Enzo Ferrari’den bir görüşme talep etti.

Ferrucio Lamborghini, Enzo Ferrari ile olan görüşmesinde beklemediği bir tavırla karşılaştı. Enzo Ferrari, bir traktör üreticisinin süper spor otomobil üretiminden hiçbir şey anlamayacağını ve herkesin kendi işine bakması gerektiğini söyledi. Bu olaya sinirlenen Ferrucio Lamborghini ise Enzo Ferrari’ye süper spor bir otomobil üreterek cevap verdi.

Lamborghini 350

Bu olaydan sonra Ferrucio Lamborghini yoğun bir çalışma sürecine girdi. Hemen ülkedeki ve dünyadaki en iyi tasarımcıları, motor ustalarını, mühendisleri, kısacası otomobille ilgili tüm en iyileri etrafında topladı. Bütün bu ekip aylarca yoğun bir uğraşın içine girdi ve ilk 12 silindir efsanesini ortaya çıkardılar, Lamborghini 350. Şık, güçlü ve döneminin ilerisinde bir tasarıma sahip olan Lamborghini 350, 1964Torino Otomobil Fuarı’nda tüm dünyaya tanıttı.

Lamborghini hız kesmiyor

Lamborghini 350’nin gösteriminin hemen ardından marka yeni modelinin çalışmalarına başladı ve ilk modelden bir yıl sonra, 1965 Torino Otomobil Fuarı’nda yeni modelini dünyaya tanıttı, Lamborghini Miura. Markanın en önemli modelleri arasında yer alan Miura, Lamborghini’nin tüm dünyaya kısa bir sürede yayılmasında önemli yer oynadı.

Lamborghini’de kriz

Lamborghini 1970 yıllardaki krizden en kötü şekilde etkilendi ve traktör bölümünü satmak zorunda kaldı. Fiat tarafından satın alınan traktör bölümü Lamborghini’yi sadece birkaç yıl ayakta tutabildi. 1978 yılında Lamborghini iflas ettiğini açıkladı. Bu iflas tabi ki spor otomobil öncüsünün sonununu olmadı. Lamburghini İsviçre merkezli bir şirket satın alındı ve Lamborghini Countach modelinin üretimi başladı.

1987 yılına geldiğinde ise İsviçreli marka Lamborghini’nin elden çıkartmak istedi. Markaya talip ise Amerika’dan çıktı. Chrysler Lamborghini’yi satın aldı ve üretim tekrar başladı. Chrysler, Lamborghini’yi satın aldığında çalışmaları hızlandırdı ve 3 yıl içinde yeni bir model ortaya çıkarttı. Döneminin en iyisini ortaya çıkarmak isteyen marka 12 silindirli motor felsefesinden vazgeçmedi ve Lamborghini Diablo modelini ortaya çıkardı. İspanyolca şeytan anlamına gelen Diablo’nun 5.7 litre hacimli 12 silindirli motoru 550 HP güç üretiyor ve 0’dan 100 KM/S hıza 3.9 saniyede çıkıyor.

1998 yılına kadar süren Chrysler-Lamborghini işbirliği Volkswagen Grubu’nun Lamborghini’yi satın almak istemesiyle bozuldu ve Volkswagen Grubu Lamborghini’yi satın aldı.

Lamborghini Murcielago

Volkswagen Grubu bünyesine giren Lamborghini, var olan modellerinin üzerinde çalışırken birde yeni bir model üretimine girdi. 2002 yılında çalışmalarını tamamlayan marka Lamborghini Murcielago modelini sahneye çıkardı. 6.2 litrelik 12 silindirli bir motorla sahneye çıkan model 0’dan 100 KM/S hıza 572 HPgücün sayesinde 3.8 saniyede ulaşıyor.

Lamborghini Gallardo

Lamburghini Murcielago modelini Lamborghini Gallardo takip etti. 2004 yılında tanıtılan model 5.0 litre hacimli 10 silindirli bir model olmasına rağmen Lamborghini’nin en çok satan modelleri arasında yer aıyor.

Lamborghini Aventador

Lamborghini Murcielago modelinin yerine yeni bir model getirmeyi isteyen marka, Lamborghini Aventador modelini piyasaya sürdü. 12 silindir felsefesinin en son ürünü olan Lamborghini Aventador’un 6.5 litrelik güç değeri 700 HP güç üretiyor ve aracı 100 KM/S hıza 2.9 saniyede ulaştırıyor.

Bütün bu efsane modeller Ferrucio Lamborghini ile Enzo Ferrari arasındaki tartışmanın sonucu. Eğer Ferrucio Lamborghini’nin Ferrari’si arızalanmasaydı belki de bu modeller hiçbir zaman üretilmeyecek ve Lamborghini sadece traktör markası olarak kalacaktı.