Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hibrit araçlara ilgi her geçen gün artıyor. Araç kiralama müşterileri  hem karbon ayak izini düşürmek hem de yakıt maliyetlerini azaltmak adına hibrit ve elektrikli araçlara daha fazla rağbet gösteriyor. 95 ülkede yer alan 10.000 ofisi ve 2 milyon aracı ile dünyanın en büyük araç kiralama şirketi olan Enterprise’ın Türkiye iştiraki Enterprise Türkiye de bu kapsamda adımlarını hızlandırırken, filosunu çevreci araçlar ile güçlendirmeye devam ediyor. Daha önce filosuna hibritteknolojisinin öncü ve lider markası olan Toyota’nın Türkiye’de üretilen C-HR Hybrid modelini ekleyen Enterprise Türkiye, son olarak Toyota’nın yine Türkiye’de üretilen yeni nesil Corolla Hybridmodelinden 1000 adet satın alarak filosuna kattı. 1000 adet Corolla Hybrid, Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt ve Enterprise Türkiye CEO’su ÖzarslanTangün’ün katıldığı imza töreni ile Enterprise filosuna dahil oldu. Bu gelişme ile Toyota, bugüne kadar Türkiye’de gerçekleştirdiği en büyük hibrit filo satışını gerçekleştirirken, Enterprise Türkiye’de filosunda en fazla çevreci araç bulunduran araç kiralama şirketi oldu.

 

Hibrit ve elektrikliye rağbet hızla artıyor!

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Enterprise Türkiye CEO’su Özarslan Tangün, önümüzdeki dönemde tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de araç tercihlerinin hızla hibrit ve elektrikli araçlara doğru yöneleceğine dikkat çekerek, “Dünya genelinde benzinli ve dizel araçların payı hızla azalırken hibrit ve elektrikli araçlara olan talep de aynı hızla artıyor. Kurumsal şirketler, hem karbon ayak izini düşürmek hem de yakıt maliyetlerini azaltmak adına hibrit araçlara daha fazla rağbet gösteriyor. Geçen yıl dünya genelinde 2,1 milyon hibritve elektrikli araç satıldı. Özellikle önümüzdeki dönemde bu rakam çok daha hızlı artacak ve Türkiye’de de hibrit ve elektrikli araçlar daha çok tercih edilecek. Biz de bu kapsamda gerek çevreciliği, gerekse ekonomik yakıt tüketimi açısından daha faydalı olan araçların filomuzda olmasına önem veriyoruz. Bu kapsamda daha önce Toyota C-HR Hybrid modelini araç filomuza dahil etmiştik. 2019 yılında da Türkiye’de üretilmeye başlanan yeni nesil sedan Corolla Hybrid’ifilomuza dahil ettik. Bunun ile birlikte söylemek isterim ki Corolla Hybrid ve C-HR Hybrid araçlarımız Türkiye de üretiliyor olması da bizi ayrıca heyecanlandırıyor. Bu yıl turizmin etkisi ile daha da canlanacak olan araç kiralama sektöründe yurtiçi ve yurtdışı müşterilerimize daha çevreci ve ekonomik araçlar ile hizmet vermekten mutluluk duyacağız” diye konuştu.

 

Her yıl sektörün üzerinde büyüyor!

 

ABD merkezli olarak 1957 yılında kurulan Enterprise ise, 95 ülkede 10.000 ofisi ve 2 milyon aracı ile dünyanın en büyük araç kiralama şirketi olarak faaliyetlerine devam ediyor. 100 bin çalışanı ve 2 milyon araç sayısını her geçen gün artıran Enterprise, 2007 yılında National ve Alamo markalarını da bünyesine katarak büyümesini hızlandırdı. Türkiye’de ise 2014 yılında Gürbaşlar Otomotiv ile hizmetlerine başlayan Enterprise, ülkemizde hali hazırda 27 ilde 50 ofis ile sektörün öncü şirketlerinden biri konumunda bulunuyor. Enterprise, Türkiye’de faaliyete başladığı 2014 yılından bu yana THY, Türk Telekom ve Anadolu Jet gibi şirketler ile yaptığı işbirliklerinin de etkisi ile her yıl sektörün 5 katı büyüyor.