Türkiye’nin ilk ve tek cross country ralli organizasyonu olan TransAnatolia Rally Raid, 9. kez gerçekleştirileceği2019 yılında FIA Cross Country Dünya Kupası‘na aday yarış olarak düzenlenecek. 24-31 Ağustos 2019 tarihlerinde yapılacak organizasyonun adaylık başvurusunun Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonu (FIA) tarafından kabul edilmesiyle birlikte, Dünya Ralli Şampiyonası‘nın ardından Türkiye’yeikinci bir FIA organizasyonu kazandırma yolunda önemli bir adım atılacak. 

2019 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı‘nın da desteğiyle Göbeklitepe’ye kadar uzanacak olan TransAnatolia, Bolu’dan başlayarak Haymana, Meke Gölü, Acıgöl,Kapadokya, Maraş, Nemrut Dağı ve Mardin rotasının ardından 7 gün ve yaklaşık 2.300 kilometrelik zorlu bir parkurun ardından Göbeklitepe‘de son bulacak.

 

Bu yıl organizasyona yabancı katılımı artırmak amacıyla 4 ülkeyi kapsayan Avrupa tanıtım turu yapıldı. Şubat ayında Milano ve Barcelona‘da yapılan sunumların ardından,tanıtım programı Mart ayında Roma, Tiel ve Paris’te düzenlendi.  Motosiklet, 4×4 arazi araçları, ATV ve kamyon kategorilerindeki araçların katılımı ile gerçekleşecek organizasyona ulusal ve uluslararası olmak üzere toplam 100 yarışmacının katılımı hedefleniyor. 

Farklı klasmanlarda nefes kesen mücadele

TransAnatolia’da enduro sınıfı arazi motorsikletleri, 4x4 ve 6x6 arazi araçları, ATV ve kamyonlar dört ayrı kategoride ve bir arada yol dışı etaplarda mücadele edecek. TransAnatolia organizasyonuna ralli, raid ve macera olmak üzere üç ayrı sınıfta katılımcı kabul ediliyor. Ralli sınıfına katılan yarışçılar özel etaplarda zamana karşı yarışıyor. Raid sınıfındaki yarışçıların ise navigasyon yetenekleri değerlendirilerek sıralama yapılıyor.

Organizasyon profesyonel katılımcıların yanı sıra ralli deneyimi yaşamak isteyen amatör sporculara da ev sahipliği yapıyor. TransAnatolia’nın macera grubu olarak adlandırılan üçüncü grup amatör katılımcıları parkurun diledikleri bölümlerini hiçbir değerlendirme kriteri olmadan katediyor, ancak günün sonunda kamplarında yarışçılarlaaynı ortamı paylaşarak yarış atmosferini yaşıyor.

Türkiye’nin tanıtımına büyük katkı

Türkiye’nin tanıtımı açısından da büyük önem taşıyan TransAnatolia, kısa sayılabilecek bir zaman dilimindedünyanın en iyi ralli raid yarışlarından biri olarak anılarakuluslararası bir spor organizasyonu haline geldi. İlk yarış 2010 yılında büyük bir başarıyla organize edildi. Türkiye'nin en popüler turistik destinasyonu olan Antalya,TransAnatolia’nın startına ve finişine ev sahipliği yaptı.Yıllar içinde gelişen TransAnatolia geldiği aşamada dünya standartlarında yol notları sunuyor. Organizasyondayarışmacılar kesintisiz çalışan uydu takip sistemiyle izleniyor, çeşitli aktif ve pasif güvenlik tedbirleri en üst düzeyde sağlanıyor.