Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği tarafından 2023 yılının binek ve hafif ticari taşıt satış adetlerine ilişkin rapor yayınlandı. Buna göre geçen yıl toplam 1.232.635 adet satış gerçekleşti ve geçen yılın %57,4 üzerine çıkılarak tüm zamanların satış rekoru kırıldı. 2023 yılında altını kuvvetle çizmemiz gereken gelişme bataryadan elektrikli otomobil satışlarında yaşandı. 2022 yılında sadece 7.733 adet satan bu otomobiller 2023 yılında toplam 72.179 adet satış yaparak %7.5 pazar payına ulaştılar. Satışlarını bir yılda on kat artıran bataryadan elektrikli otomobiller içinde en büyük role sahip olan yerli ve milli otomobilimiz TOGG 19,583 adet satmayı başardı. MG markası 14.458 adet, Tesla ise 12.150 satışla bu başarıya katkı yaptılar.

2023 yılındaki diğer bir önemli gelişme ise ülkemize yeni girmeye başlayan Çinli markaların toplam 59.000 adede yaklaşan satışları oldu.

Öte yandan, geçtiğimiz 2023 yılında ülkemize de yoğun giriş yapmaya başlayan Çinli otomotiv markalarının Avrupa ülkelerine yönelik pazar payı saldırısı da yeni bir boyut kazanıyor.

Sektörde herkes biliyor ki Çinlilerin Avrupa pazarında sorunsuz büyümeleri ve yasal bariyerlerden uzak işlerini yürütmeleri için Avrupa’da üretim tesisleri kurmaları gerekiyor.

Nitekim dünyanın en büyük bataryadan elektrikli otomobil(BEV) üreticisi olmak için Tesla ile yarışan Çinli BYD de Macaristan’nın Szeged şehrinde bir tesis kuracağını ve burada hem BEV hem de şarj edilebilen hibrit otomobil üreteceğini bu yıla girerken açıklamış oldu. Üretilecek otomobiller Avrupa ülkelerinde satışa sunulacak. Ayrıca tesis sayesinde Macaristan ekonomisine katkı sağlayacak. Yatırım binlerce kalifiye personel istihdamı yapacağı gibi yerel tedarik zincirini destekleyecek kuşkusuz.

BYD, yatırımın en ileri teknoloji düzeyinde olacağının altını çiziyor. Çok yüksek otomasyon sistemleri kullanılacağını ve yeşil eko sistem için entegre tedarik proseslerinin uygulanacağını anlıyoruz.

Aslında bu yatırım BYD markasının Macaristan topraklarındaki ilk yatırımı değil. daha önce Komarom şehrinde bataryadan elektrik kullanan otobüs üretim fabrikası kurmuştu. Markanın Almanya yerine komşu Macaristan’ı tercih etme sebebi ise çok açık. Personel ücretleri ve genel gider harcamaları oldukça düşük ve AB pazarına güvenle satış yapabilecekler. Üstelik Macaristan’ın endüstriyel altyapısı da güçlü.

BYD‘nin yılbaşı itibariyle Avrupa’daki 19 ülkede toplam 230 satış noktası var. C,D ve E segmentinde yer alan neredeyse tüm modellerini satışa sunmuş durumda. Mevcutlara ek olarak bu yıl 3 yeni model lansmanı daha yapacağı biliniyor.

Tabii bu son gelişme ülkemiz için düşündürücü. Zira geçen 2023 yılında ülkemizde de ALJ Otomotiv bünyesinde satışa başlayan BYD, Szeged’deki fabrika üretime geçtiğinde orada üretilen otomobillerini gümrük vergisi ödemeden rahatlıkla ülkemize getirip satacak. İthalatımız daha da artacak. Halbuki bizim Çinli markaların üretim merkezlerini hızla ülkemize çekip Avrupa ihracatımızı artırmamız gerekiyor. Ama şimdiye kadar Çinlilerden hiç ses yok. Acaba Çinliler ülke olarak AB ile gümrük birliği anlaşmamızın akıbetini mi sorguluyorlar? Ya da Macaristan’a karşı rekabetçi şartlar mı sunamıyoruz? Yoksa ülkemizde yaşanan öngörülemezlik mi onları düşündürüyor? Her ne ise bu fırsatı kaçırırsak gerçekten yazık olacak.