Paris Motor Show’da açıklama yapan Renault Mais CEO’su Berk Çağdaş Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik görünümü ve otomotiv sektörüne yansımasını değerlendirdi. Bursa’da üretilecek yeni Clio Hybrid modeli ile ilgili de açıklamalarda bulunan Çağdaş, 2019 Mart’ta gerçekleşecek Cenevre Otomobil Fuarı’nda yeni modelin gösteriminin yapılacağını belirtti.

2018’İ %19 PAYLA BİTİRİRİZ

Otomotiv sektörünün geçtiğimiz ay 68 düştüğünü söyleyen Berk Çağdaş, bu yılın 600 bin seviyesinde kapanacağını ön gördüklerini vurguladı. Çağdaş, “Eylül ayı pazar payı büyüklüğümüz yüzde 20,2. Toplamda bakıldığında yıl bazında rakam olarak 9 ayda 19,1 civarında pazar payı anlamına geliyor bu. Bütçe hedefimiz yüzde 18-18,4 civarında bir pazar payıyla yılı bitirmekti. Dolayısıyla bundan sonraki 3 ayda trend ve talepteki daralma böyle devam ederse bunun biraz üzerinde bir adetle, yaklaşık yüzde 19 civarında bir pazar payıyla yine pazar lideri olmaya çalışarak 2018’i bitireceğiz” şeklinde konuştu.

Otomotivde 2019’a herkesin çok kötümser baktığını akataran Renault CEO’su sözlerine şöyle devam etti: “2019 yılında zor bir 2018 geçiren sektörün ben çok yüksek adetlerde satış yapacağını veya patlama yapacağını beklememekle birlikte çok da kötümser değilim. Yani öyle 200 - 250 bin ancak olur diyenler var. Ben onlara çok katılmıyorum. 

Benim hedefim en az 450 - 500 bin adetlik pazarın olacağı yönünde. En az ve en kötümser haliyle. Otomotiv sektörü orta vadede gelişim potansiyeli çok yüksek. Bu perspektifte 1 yıl az olabilir, 2 yıl az olabilir, ama muhakkak surette yüksek yoğunluklu bir toparlanma potansiyeli intiba ediyor. 2019 böyle olmayabilir belki ama 2020 ve sonrasında ben açık bir ufuk görüyorum her bakımdan.”