Renault, Yeni Espace ve Kadjar’ın ardından Talisman ve Yeni Megane modelleri ile birlikte 2015 yılında en yüksek not olan beş yıldızlı model sayısını dörde çıkarmış oldu.

Renault Talisman ve Yeni Megane sürücülere güven veren ve gerektiğinde uyaran destek sistemleri sayesinde ileri düzeyde güvenlik performansı sunuyor. Söz konusu sistemler sayesinde sürücülerin sadece aracı kullanmaya odaklanmaları da sağlanmış oluyor.

CMF C/D platformunun faydaları

Konu güvenlik olduğunda Yeni Espace, Talisman, Kadjar ve Mégane modellerinin her biri CMF C/D (Ortak Modül Ailesi – C/D segmenti) platformunun sunduğu avantajlardan istifade ediyorlar. Bu yeni platformun özellikleri arasında direklerde, yan raylarda ve çapraz elemanlarda (özellikle motor bölmesi ve kabin arasında bulunan) son derece elastik limitli çelik kullanılması yer alıyor. Bu tip çeliklerin her milimetrekaresi 120 kg yüke dayanıklı.

CMF C/D platformu aynı zamanda etkin yolcu koruma sistemleri de içeriyor. Bunlar arasında çift kademeli ön hava yastıkları da yer alıyor. Söz konusu hava yastıklarının açılması darbe tipine ve yolcunun oturuş pozisyonuna göre ayarlanıyor. Bu özellik sayesinde Talisman ve Yeni Megane’ın hem yetişkin hem çocuk korumasında yüksek skorlar elde etmesi mümkün oldu. Ayrıca emniyet kemerleri de ön gergilere ve adaptif yük sınırlayıcılara sahip. Böylelikle darbenin şiddetine ve yolcunun gövde yapısına uygun biçimde korumanın derecesi ayarlanıyor. Yandan gelen darbelerde ise en son nesil yan hava yastıkları ve iki adet perde hava yastığı sayesinde ön yolcular iki kat daha fazla korunuyor.

Anti-submarining: 15 yıl öncesine dayanan bir Renault inovasyonu

Renault, herhangi bir önden çarpışma halinde yolcuların emniyet kemerlerinin altından kaymalarını engellemek için 15 yıl önce bir yeniliğe imza atarak anti-submarining teknolojisini geliştirdi. Renault söz konusu teknolojiyi geliştirmek için gerçek hayat koşullarına uygun olması bakımından özel test mankenleri kullanıyor. Bu teknolojiden en üst düzeyde istifade edilmesi maksadıyla koltuk ergonomisi ve emniyet kemeri bağlantı noktalarının pozisyonları konusunda ileri düzeyde çalışmalar yürütüldü. Ocak 2015’te, her yıl daha zorlu hale getirilen Euro NCAP protokolünde anti-submarining koruması ilk kez bir kriter olarak listede yer aldı.