Böylece modelle ilgi teknik detaylar da netlik kazanmış oldu. Los Angles Otomobil Fuarı’nda gerçekleşen tanıtımda, Mazda 3 modelinin, markanın yeni Skyactiv-X benzinli motorunu kullanan ilk otomobili olacağı açıklandı. Japon otomobil üreticisi son dönemde yüksek sıkıştırma oranına sahip ve standart ünitelere oranla yüksek verimlilik sunan Spark Kontrollü Sıkıştırma Ateşleme (SCCI) sistemini Mazda 3 ailesi ile birlikte kullanıcılarla buluşturuyor. Bu teknoloji Mazda’nın dizel ve benzinli motorlarında kendini gösterecek.Seçeneklerin pazara bağlı olarak değişeceği belirtilirken, Skyactiv-X hakkında herhangi bir bilgi verilmedi. Fakat 1.5 litre2.0 litre ve 2.5 litre Skyactiv-G benzinli motorlara ve 1.8 litre Skyactiv-D dizel motora yer verileceği biliniyor. Ayrıca tüm ünitelerde M Hybrid adı verilen hafif hibrit sistemin görev yapacağı da gelen bilgiler arasında. Ayrıca paylaşılan fotoğraflar doğrultusunda AWD dört tekerlekten çekiş sistemine sahip bir versiyonun da geleceğini görebiliyoruz.

Yeni 3, Mazda’nın KODO tasarım dilinin en yeni yorumunu barındırıyor. Tamamen yeniden tasarlanan model, 2019'un başlarında Kuzey Amerika'dan başlayarak küresel piyasalarda görücüye çıkacak.

Mazda'nın Temsilci Direktörü, Başkan ve CEO'su Akira Marumoto, “Bugün açıkladığımız yeni Mazda3, Mazda için yeni bir dönem başlatıyor” dedi. Ayrıca “Yeni nesil Mazda otomobilleri araç sahipliği deneyiminin değerini artıracak. Bu ürünler sayesinde Mazda’nın marka değerini daha da yükselteceğiz ve tüm dünyadaki müşterilerle daha güçlü bağlar kurma hedefimize doğru ilerleyeceğiz” diye ekledi.

Yepyeni Mazda3, Japon estetiğinin özünü yansıtan Kodo tasarım dilini somutlaştırıyor. Genel tasarım basit, tek bir form sunarken, ince dalgalanmalar, hareketli ışık ve gövde yüzeyinin üzerinde kaymasını sağlayan yansımaları sayesinde tasarımı hayata geçiriyor.

Sonuç, önceki Kodo modellerinde görülenlerden daha zengin ve daha güçlü bir canlılık ifadesi oluyor. Mazda3 adını paylaşmalarına rağmen, hatchback ve sedan modelleri farklı kişiliklere sahip: Hatchback tasarımı dinamik, sedanınınki ise zarif.

Yeni Mazda3, insanların doğal denge anlayışından en iyi şekilde yararlanmasını sağlamak üzere tasarlanan Mazda'nın yeni SKYACTIV-Araç Mimarisini benimsiyor. Güç aktarım mekanizması dizisi, her bir sürüş durumunda sorunsuz ve hassas bir gaz kumanda donanımı sağlayan en yeni SKYACTIV-X, SKYACTIV-G ve SKYACTIV-D motorlarından oluşuyor.

İlk defa tanıtıldığı 2003'ten bu yana 6 milyonun üzerinde satış yapan Mazda3, şirketin büyümesini hem marka hem de iş perspektifinden yönlendiren küresel bir stratejik modeli olarak öne çıkıyor. Mazda’nın dünyanın dört bir yanındaki müşterilerine şöhretli bir sürüş keyfi imkânı verdi ve önemli tesislerde üretimin temelini oluşturdu.

Mazda, otomobilin insan etrafında tasarlanması konusundaki temel felsefesine dayanarak otomobilin temel sürüş, hızlanma, dönme ve frenleme özelliklerini tamamen doğal hissettirecek şekilde çarpıcı şekilde geliştirdi.

2018 Los Angeles Auto Show, 30 Kasım - 9 Aralık tarihleri arasında halka açık olacak.