Volkswagen Dieselgate skandalından çok fazla acı çekti. İtibarına verilen zarar, birçok insanın anlaşılır bir şekilde markaya olan güvenini kaybetmesine neden oldu. Son zamanlarda tutuklanan ve dava edilen kişi sayısı da giderek artıyor. Ve sorunlu Alman üreticileri için her şey daha da kötüleşemiyormuş gibi, ABD'de 130.000'in üzerinde VW modelini etkileyen önemli bir geri çağırma gerçekleştirildi. İyi bir zamanlama olmadığı kesin.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi tarafından yapılan geri çağırma uyarısına göre, ABS bilgisayarı "muhtemelen araç kontrolünün kaybına neden olan" ABS veya ESC elektronik yardımları etkinleştirildiğinde başarısız olabiliyor. Bariz belli ki acil fren durumlarında ideal bir hal değil, VW, belirli 2009-10 Volkswagen Jetta A5 sedan, 2009 Jetta SportWagen, Eos, GTI, Rabbit ve Audi A3 araçlarını ve 2010 Volkswagen Golf A6 araçlarını da içeren belirli aralıktaki 2009 ve 2010 modellerini geri çağırıyor. Toplamda 135.683 araç geri çağırılıyor.

VW, henüz geri çağırma için bir zaman çizelgesi vermedi; ancak, sahiplerin bilgilendirileceğini ve onarımların ücretsiz olarak sunulacağını ve bu kontrollerin test edilmesini ve gerektiğinde ABS kontrol modülü yazılımının güncelleneceğini söyledi. Bu, bu ölçekte Volkswagen otomobilleri için yapılan bu geri çağırma da ilk değil. Ekim ayında, üretici bir kez daha Dieselgate'le ilişkili olmayan bir konuda 200.000 Audi A3 ve VW Golf'u geri çağırmak zorunda kalmıştı. Bunun sebebi ise ölümcül sonuçlara neden olabilecek yakıt sızıntılarıydı.