DÜNYANIN EN FAZLA SAYIDA “AA” DEĞERLENDİRMESİ ALAN LASTİK ÜRÜN YELPAZESİ PIRELLI’DE

Pirelli’nin ilk defa 2012 yılında lanse ettiği Cinturato P7 Blue, Avrupa lastik etiketleme sistemindeki ‘AA’ değerlendirmesini tüm lastik ölçülerini kapsayacak şekilde yenileyerek yeni bir standarda imza attı. Üstelik yeni teknolojiyle Cinturato P7 Blue’nün lastik ömrü de yüzde 10 oranında uzadı.   

Pirelli’nin sürdürülebilirlik elçisi Cinturato P7 Blue, Avrupa lastik etiketleme sistemindeki ‘AA’ değerlendirmesini tüm lastik ölçülerini kapsayacak şekilde yenileyerek bir standarda imza attı.

Cinturato P7 Blue, ilk kez 2012 yılında lanse edildiğinde enerji verimliliği ve güvenlik açısından Avrupa lastik etiketleme sisteminde en yüksek skoru alan dünyanın ilk lastiği olmuştu. 

Cinturato P7 Blue serisi, ürün yelpazesine eklenen yeni ölçüleri ile daha da genişleyerek Avrupa lastik etiket skorlarında maksimum değerlere sahip oluyor. 

Bu önemli sonuç, Cinturato P7 Blue’yu öncü olarak konumlandıran teknik gelişmeler sayesinde elde edildi. Yeni P7 Blue, önceki versiyonun tüm avantajlarından yararlanırken performansın belli unsurlarını, sürdürülebilirliğin giderek daha önemli bir öncelik haline geldiği otomotiv sektöründeki son trendler doğrultusunda daha ileri taşıyor.

Yeni Nesil Cinturato P7 Blue Hem Daha Ekonomik Hem de Daha Ekolojik

Yeni nesil Cinturato P7 Blue, yakıt tasarrufu sağlamasının ve CO2 emisyonlarını düşürmesinin uzantısı olarak çevreye yardımcı olurken yuvarlanma direncini de azaltıyor. 

Bu iyileştirmenin özünde ise özellikle kuşak bölgesinde yeni üretim süreçleri ve iç yapıda yeni malzemelerin kullanımıyla bir araya gelen özel Düşük Yuvarlanma Teknolojisi Paketi yer alıyor. 

Pirelli’nin Settimo Torinese’deki en ileri teknolojilerle donatılmış merkezinde geliştirilen bu paket için vulkanizasyonun(pişirme) farklı aşamalarını yöneten yeni bir sistem esas alınıyor. Sistem, ideal termal girdinin farklı malzemelerin tümü için spesifik olarak düzenlenmesine olanak veriyor.  “Sıfır derece” yapı ve kuşaklar, ayrıca basıncın daha eşit bir şekilde dağıtılması için de optimize ediliyor ve dolayısıyla her türlü koşulda yüksek performans ve frenleme esnasında güvenlik sağlanıyor.

Lastik Ömrü Yüzde 10 Uzadı

Pirelli mühendislerinin elde ettiği en kayda değer sonuçlardan biri, patentli yeni nesil malzemelerin kullanılmasıyla yuvarlanma direncinin azaltılması oldu. Bu sonuç elde edilirken yüksek düzeyde sürüş güvenliğini garanti etmek için kuru ve ıslak yüzeylerde yol tutuş seviyesinden kesinlikle ödün verilmedi.

Pirelli Otomobil Lastikleri CEO'su Gian Paolo Gatti Comini: “Otomotiv basınınca gerçekleştirilen 14 uluslararası lastik testinden 11’inde ilk üçe giren ve yalnızca geçen yıl üç testi kazanan bir önceki P7 Blue versiyonu, orta ve büyük motor kapasiteli sedan ve coupé araba sahipleri için bir karşılaştırma kriteri haline geldi. Üstelik yeni teknolojiyle lastik ömrü de yüzde 10 oranında uzadı” dedi.