Buna göre, 2020’nin ilk çeyreğini üretimde yüzde 6, ihracatta yüzde 14 kayıpla geçiren otomotiv sektörünün, ikinci çeyrekte toparlanmaya başlayacağı öngörülüyor. Sektörde biriken talebin Temmuz ayında satışa döneceğini belirten KPMG Türkiye Endüstriyel Üretim ve Otomotiv Sektör Lideri Hakan Ölekli, "Temmuz ayında pazarın yükselmesi bekleniyor. Virüsün yarattığı tedirginlik özel otomobille ulaşıma talebi artıracak. Bu süreçte lojistikte sıkıntı yaşayan Avrupalı otomobil üreticileri ise Türkiye gibi yakın bölgelerdeki tedarik sanayine yönelecek" dedi…  Denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri sunan KPMG Türkiye’nin değerlendirmesine göre, küresel otomotiv üretiminde bu yıl 20 milyonluk düşüş öngörülüyor, ancak salgın sonrası işler çabuk düzelecek. Avrupa ve Türkiye’de kademeli olarak başlayan üretimin Mayıs ayında bantları daha hızlı döndürmesi bekleniyor.
'HİJYEN NEDENİYLE OTOMOBİLE TALEP ARTIYOR'

KPMG Türkiye Endüstriyel Üretim ve Otomotiv Sektör Lideri Hakan Ölekli, Türkiye’nin 700 bin adetlik pazar tahminini koruduğunu söyledi.

Ölekli, "Sektörde son iki yıldır biriken talebin Temmuz gibi satışa dönmesi ve pazarın yükselmesi bekleniyor. Düşen faizlerin yanı sıra virüsün tedirginliği özel otomobile talebi artıracak. İnsanlar hijyen nedeniyle toplu taşıma kullanmak yerine kendilerine ait bir otomobil satın almak istiyor. Bu ilginin sektörde bir süre sonra satışlarda kendisini hissettireceğine dair güçlü bir kanı var" dedi.