2017 Detroit Otomobil Fuarı'nda konuşan Mercedes-Benz AR&GE lideri Ola Källenius, hibrit ve tamamen elektrikli modellerin yakında AMG ailesine giriş yapacağını açıkladı. Deneyimli yönetici aynı zamanda performans odaklı EV'lerin yeni kurulan EQ alt markası adı altında satılabileceğine de işaret etti.

Daimler'in yeni jenerasyon elektrikli araçlar için yaklaşık 10 milyar €'luk (günümüz kuruyla yaklaşık 41.1 milyar TL) yatırım yapmayı planladığını zaten öğrenmiştik; bu yatırımın bir bölümü doğal olarak spor modellere harcanacaktır. Källenius, AMG ve EQ markalarının uyumluluğu sorulduğunda şöyle konuştu: "Birbirlerinin tam zıttı olduklarını sanmıyorum. Elektrikli modeller zamanla AMG'ye yerleşecek. Bana kalırsa ileri aşamada bir EQ modelinin tamamen elektrikli ve AMG imzalı bir versiyonunun çıkması imkânsız değil."

Mercedes’in AR&GE patronu SLS AMG Electric Drive'ın ileride piyasaya sürülecek modellerin sinyalini verdiğini ve AMG'nin elektrikli araçlar konusundaki know-how bilgisini sergilediğini kaydetti. Källenius'a göre er ya da geç AMG yelpazesindeki elektrikli model sayısı artacak.

Bu modellerden ilki, Mercedes AMG Petronas Formula 1 Team'in aracında görev yapan 1.6 litrelik, turboşarjlı V6 motora ve elektrikli destek sistemine sahip olmaya hazırlanan "Project One" olacak. Hibrit güç ünitesinin 1,000 bg'den fazla güç üreteceği daha önce doğrulanmıştı. Ayrıca, ultra hiper modelin dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olacağı da biliniyor. Sadece 200-300 adet arasında üretilecek olan Project One'ın, 2017'nin ikinci yarısında yaklaşık 2.4 milyon € (yaklaşık 9.87 milyon TL) fiyat ile görücüye çıkacağına inanılıyor.