Opel Manta, ismini, hızlı ve dinamik yapıdaki sportif yapısı ile karakterini en iyi şekilde  yansıtan,  mobula ailesine (vatozlar) mensup bir balık cinsinden alıyor. Opel’in tasarımcıları Manta modelinin logosunu deniz araştırmacılarından esinlenerek adını aldığı bu balığın formatında tasarladılar. Manta’nın hikayesi, 1969 yılında, Opel'de çalışan Amerikalı tasarımcı Gallion’un, Fransız deniz araştırmacısı Jacques Cousteau ve ekibiyle tanışmak üzere Paris’e gitmesi ile başlıyor. Gallion, “Bu modelin isminin Manta olmasına karar vermiştik” diyerek sözlerine başlıyor ve  ekliyor: Hayvan isimleri o yılların ruhuna çok uygundu. ABD pazarında Ford Mustang ve Corvette Stingray gibi son derece başarılı örnekler vardı. Aslında Manta da benzer ruh ve karakteristiğe sahip bir Avrupalı otomobildi. Otomobilimize bir logo tasarlamak için 10 gün vaktimiz vardı. Ancak uygun logoyu yaratmak ve tasarlamak için uygun malzeme elimizde yoktu.” Gallion, Paris’e gittiğinde saatlerce Cousteau'nun deniz altı fotoğraflarını inceliyor. En sonunda, parlak gökyüzüne karşı alttan dev bir manta’nın muhteşem fotoğrafı dikkatini çekiyor ve Opel Manta bu fotoğraf ile birlikte kimliğine kavuşuyor. 

Opel Manta satışa sunulduğu ilk yılda sadece Almanya’da 56.200 adet satarak toplamda 498.553 adetlik bir üretim performansına imza atıyor. Platform, yürüyen aksam ve motorlar Ascona modelinden transfer ediliyor.

 Opel Manta 1972 yılında, Kasım ayında daha lüks donanımlı Manta Berlinetta ürün gamına dahil ediliyor. Berlinetta versiyonu spor direksiyon, ısıtmalı arka cam, halojen farlar, elektrikli cam fıskiyesi ve Vinil tavan kaplamasını ekipmanında barındırıyor. Manta, beş yıllık üretim serüveni boyunca “Holiday”, “Plus”, “Swinger” ve “Summer-Bazar” gibi özel versiyonlar ile satışa sunuluyor. 1974 yılında satışa sunulan ve ürün gamının tepe noktasını oluşturan Manta GT/E ise krom detaylar yerine mat siyah detaylarla yollara çıkıyor. Nisan 1975’te Manta B satışa sunulmadan önce son özel versiyon olarak Manta “Black Magic” satışa sunuluyor. Prensip olarak bu simsiyah ve yan cephesinde turuncu şeritler barındıran bir Manta GT/E idi. Lansmandan sadece beş yıl sonra,  1975 yılında Opel Manta B ikinci nesil olarak sahneye çıktı.  1975 yılının sonbaharında tanıtılan ikinci nesil Opel Manta, 1982 yılında makyajla güncellenerek 1988 yılına kadar üretimde kaldı ve bu süre içinde 557.940 adet üretildi.