Yeni Kia Sorento yaklaşık 1,5 aydır kademeli olarak gerek sızıntıları gerekse resmi görsel parçaları üzerinden gündemimizdeydi. İlk andan itibaren ciddi bir beklenti yaratmayı başaran model nihayet tüm detaylarıyla karşımızda. Markanın “kaplan burnu” ızgara yapısını da yeni nesil dinamiklerle dönüştürdüğü modede, LED gündüz sürüş farları ve arka stoplar da oturaklı bir dinamizmi bir arada sunabiliyor. 2021 model yılıyla Avrupa pazarına sunulması beklenen Sorento’nun önceki neslinde 35 milimetre daha uzun dingil mesafesine sahip olması da kokpitteki evrimin ilk ciddi ibaresi.

 

Kullanıcıların doğrudan etkileşim içerisinde olacağı multimedya ve sürücü ekranları da devrimin önemli parçaları arasında. Multimedya ayağında 10,25 inçlik bir yapı tercih edilirken, sürücü ekranında ise 12,3 inç dijital gösterge paneli karşımıza çıkıyor. eni Sorento ayrıca çok sayıda aktif ve pasif güvenlik sistemi ile donatılıyor. Versiyonlara göre çeşitlilik gösteren bu listesin içerisinde; İleri Çarpışma-kaçınma Yardımı, Kör Nokta Görüntüleme Monitörü, Kör Nokta Çarpışma Uyarısı, Akıllı Hız Sabitleyici, Şerit Takip Yardımı, Sürücü Dikkat Uyarısı, Otoyol Sürüş Yardımı, Geri Görüş Monitörü, Geri Bölge Çarpışma Önleme gibi parçalar öne çıkıyor.

Sorento’nun Türkiye’de de büyük ilgi görmesine yardımcı olacak bu seçeneklerin en başında 1,6 litrelik turbo benzinli ve elektriğin bir arada sunulduğu hibrit var. Kombinasyonda yaklaşık 230 beygir güç ve 350 Nm tork üreten bu motor 6 ileri otomatik şanzımanla Sorento Hybrid’e entegre edilecek. Dizel ayağında ise 2,2 litrelik dört silindirli makine öne çıkartmak mümkün. Yaklaşık 200 beygir güç ve 440 Nm torkla gelen bu motor 8 kademeli çift kavrama şanzımanla sunulacak. Sorento’nun fiyat ve sipariş detaylarını önümüzdeki günlerde öğreneceğiz.