Nuh Çimento ve ABB arasındaki bu işbirliği ile yüksek güçlü ve uzun ömürlü enerji depolama sistemlerinin kullanılmaya başlanması, kaya kamyonlarının işletmecilik maliyetlerini düşürecek, daha uzun kullanılabilirlik ömrü sunacak ve daha yüksek verimlilik sağlanmasına zemin yaratacak.  Kaya kamyonları yokuş aşağı giderken ortaya çıkan rejeneratif enerji, bataryaların yeniden şarj edilmesini sağlayacaktır. Bu kullanım şekli ile Kaya Kamyonlarının genel verimliliği artırılarak şarj ihtiyacı azalacaktır ve operasyonel verimlilik artacaktır. 30 yıldır Nuh Çimento maden sahalarında kullanılan kaya kamyonlarının tamamen elektrikle çalışan makinelerin arasına dahil olmasına ve uzun yıllar boyunca kullanımda kalmasına olanak sağlanacaktır.
Nuh Çimento Grubu CEO’su Gökhan Bozkurt, “Yeşil Yakıt, Yeşil Çimento, Yeşil Elektrik ve Yeşil Hammadde olarak sıraladığı sürdürülebilir üretim ve verimlilik modelinde; düşük karbonlu ve alternatif yakıtlara yönelen projeler ile hem maliyet hem de çevresel etkilerimizi düşürmeye gayret ediyoruz” dedi.  "Son yıllarda ivme kazanarak sürdürülebilirlik yatırımlarına ve hayata geçirdikleri projelerle bu alanda sektöre öncülük ettiklerini vurgulayan Bozkurt “; yılda 4,5 milyon ton hammade taşıyan kaya kamyonlarımızın dizel yakıttan elektrikliye dönüşüm projesi hem madencilik hem de çimento sektörü için örnek teşkil edecektir. Kullanılmayan motorinin ekonomik katkısı yanı sıra daha temiz bir enerji kaynağı olan elektriğin tercih edilmesi karbon emisyonlarımızı azaltarak, nakliye kaynaklı karbon ayak izimizi silecektir. ABB Türkiye ve ABB Global’in teknoloji ve deneyimleri ile gerçekleşecek olan projenin hem şirketlerimize hem de dünyamıza değer katacağına inanıyorum " dedi.
ABB, 2030 Global Sürdürülebilirlik hedefleri kapsamında operasyonlarında ve gerçekleştirdiği projelerde sıfır emisyon hedefiyle hareket ediyor. Bu projede ABB’nin yüksek teknolojili fabrikalarında üretilen enerji verimliliği yüksek ürünler kullanılacaktır. ABB bu proje kapsamında, kaya kamyonlarının elektrikliye çevrilmesi için ihtiyaç olan tüm ekipmanların; traction sistemi, batarya paketi, elektrik motoru, araç kontrol sistemi, elektrikli araç şarj istasyonunun tedariki ve sistem mühendisliğinden sorumlu olacaktır.
ABB Türkiye Traction Divizyonu Müdürü Saim Baran, "ABB, yüksek teknoloji içeren E-Mobility ve Raylı Sistem Traction Konverterleri, Enerji Depolama Sistemleri ve Elektrikli Araç Şarj çözümlerinde dünya lideri tedarikçilerinden biridir. ABB olarak tamamen elektrikli operasyonlara geçişi hızlandırmaya yardımcı olan uzmanlığımıza ve verimli teknolojilerimize çok güveniyoruz. 100 yılı aşkın deneyimimiz ile geliştirilip üretilen ürünlerimiz birçok Raylı Sistem ve E-Mobility projesinde CO2 emisyonunu sıfırlayarak müşterilerimizin enerji tasarrufu sağlamasına, maliyetleri düşürmesine ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarına yardımcı oluyor. Temiz ve sürdürülebilir enerji ihtiyacının tüm Dünya’da oldukça hızlı bir şekilde arttığı bu günlerde, ABB olarak dünyada ve ülkemizde ilk olma özelliği taşıyan bu sıfır emisyon projesinde, Nuh Çimento’nun ABB’yi tercih etmesinden dolayı gurur duyuyoruz” dedi.
 

 
Dönüşümün yarattığı farklılıklar.
Bu dönüşüm projesi dünya ve ülkemizde ilk olma özelliği taşıyor.
Kaya kamyonlarının tamamen elektrikliye dönüştürülmesi ile madencilik faaliyetlerinin ilk yatırım ve işletme maliyetleri (yakıt ve bakım) düşecek, taşıma verimliliği ve performans artacak.
Kaya kamyonlarının tamamı elektrikliye dönüştürüldüğünde yıllık yaklaşık 1 Milyon litre dizel yakıt tasarrufu sağlanması hedeflenmektedir.
Bu projedeki tüm Kaya Kamyonlarının tamamen elektrikli araçlara dönüştürülmesi ile yıllık 2450 Ton CO2 salınımı engellenmesi hedeflenmektedir.
Tamamen elektrikli çimento operasyonlarına geçişi hızlandırmak ve verimliliği artırmak için Nuh Çimento’nun dizel motorla çalışan ve ortalama 160 ton taşıma kapasiteli kaya kamyonlarının tam elektrikliye dönüştürülmesinde Nuh Çimento ve ABB işbirliği yapıyor.
Bu proje, dünya ve ülkemizde çimento ve madencilik operasyonları yapan şirketlere örnek olma özelliği taşıyor.