TÜV SÜD D-Expert Genel Müdür Yardımcısı Ozan Ayözger, salgının sona ermesiyle birlikte alışkanlıkların ve özellikle alışveriş yöntemlerinin kalıcı olarak değişeceğini belirterek, ‘’Bugüne kadar hiç online alışveriş yapmamış kitlenin %9’luk kısmı alışverişlerini online olarak yapmaya başladı. Bu dönemde kullanmaya alıştığımız ve aslında fiyat karşılaştırılmasının daha kolay olduğu, zamandan da tasarruf etmemizi sağlayan internet sitelerinin ve uygulamaların hayatımızda daha çok yer alacağını rahatlıkla söyleyebiliriz ‘’ diye konuştu.

  Tüm bu gelişmeler doğrultusunda, birçok sektör gibi ikinci el araç sektörünün de dijitalleşme yolunda önemli mesafe kat ettiğine dikkati çeken Ayözger, " Online satış kanallarında tartışılmaz bir hareketlenme var. Ayrıca, yükselen kur ve vergiler sebebiyle sıfır km otomobil pazarında yaşanan daralma, online platformlarda ikinci el araç ticaretiyle ilgilenen firmaların sayısını da arttırmaktadır. Bu artışta önemli payı olan online ihale ve satış platformlarından da bahsetmek gerekir. Dijitalleşme sürecine hızla adapte olan tüketicinin; sayıları hızla artan, profesyonel ve güvenilir online satış platformları sayesinde ikinci el araç satın alırken aklındaki soru işaretleri tamamen ortadan kalkmaktadır " dedi.

 Güven ve şeffaflık tüm sektörlerde olduğu gibi ikinci el araç satın almada da en önemli faktörlerin başında gelirken, alışveriş online yapıldığında ise vazgeçilmez bir unsur olmaktadır.

 Ayözger, online satış ve ihale portallarının ikinci el araç sektöründeki etkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunarak şunları kaydetti: ‘’ Online satış ve ihale portallarını daha güvenilir hale getiren ve şeffaflaşmasını sağlayan en önemli etken bu portallarda ilgili araca ait yayınlanan ikinci el araç ekspertiz raporudur. Tüketici bu rapor sayesinde, aracın mevcut durumunu tüm detaylarıyla , zamandan da tasarruf ederek inceleme imkanına sahip olur. ‘’