Bosch’un asfalt üzerinde trenyolu temalı projesinin detayları haberin devamında yer alıyor. Geleceğin araçları projelerinde markaların konsept modelleri adeta şimdiden birbirleri ile yarışıyor. Bosch, bu yılki Ticari Araçlar Fuarı‘nda en son geliştirdiği proje ile bu segmentteki rakiplerinin de ilgisini üstüne çekecek gibi gözüküyor. Bosch’un yönetim kurulu üyesi Markus Heyn‘a göre tasarladıkları model markanın bu segmentteki geleceğini yansıtıyor. Bosch’a göre; gelecekte kamyonları bir demiryolundaymış gibi daha emniyetli ve daha güvenilir hale getirmek üzere birçok otomasyon sistemi tasarlanacak. Araçlar, güzergâhları üzerindeki trafik sıkışıklığı, natif güzergahve destinasyonları üzerindeki boşaltım tesisleri başta olmak üzere ihtiyaç duydukları bilgilere, markanın IoT Cloud adı verdiği veri tabanından anında ulaşabilecek.


Örneğin bir kamyon, otoyola çıktığında kamyonlardan oluşan tıpkı bir tür yük treni tasarımında bir araya gelmiş taşıt grubuna katılacak. Bu taşıt grubundaki kamyonlar birbirine elektronik olarak bağlı olacak ve öndeki aracı takip edecek. Konvoy üyeleri senkronize bir şekilde hızlanacak, fren yapacak ve yönetilecek. Bu işlemler sırasında ise kontrol tamamen araçta olacak. Sürücüler ise gerekli gördükleri yerlerde sistem müdahale edebilme opsiyonuna da sahip olacak.

Konu kamyon ve uzun yol olunca akıllara tabiki araç dahilinde yer verilen motor teknolojisi ve tüketim değerleri geliyor. Bosch bu noktada verimliliği artırmak adına dizel motor ile elektrikli motoru bir araya getirerek Hybrid bir model ortaya koymayı planlıyor. Geleceğin kamyonları sadece bu hibrit teknolojilerin yanı sıra; koordine fren yapma, hızlanma ve yönetim sayesinde artırılmış güvenlik ve önemli bir ekonomik artı içeren konvoy oluşturmanın yaygınlaştırılması amaçlanıyor. Tüm bu sistemin yakıt tüketiminde yüzde 10‘luk gibi bir iyileştirme sağlanması bekleniyor.