Çinli otomobil firması Great Wall'ın Asyanın en güçlü yedinci kadını olan Başkanı Wang Fengying, yaptığı açıklamada Jeep'i satın almak istediklerini ve müzakerelere başlamak için FCA yönetimi ile bağlantı kurduklarını belirtti. Bu açıklamaya yönelik Fiat Chrysler Automobiles'dan bir yorum yapılmazken, analistler teklifin sürpriz olmadığını belirtti. 

FİRMA EN BÜYÜK SUV ÜRETİCİSİ OLMAK İSTİYOR

Başkan Wang Fengying'in yaptığı yazılı açıklama sonrası soruları yanıtlayan Great Wall sözcüsü Xu Hui ise Jeep'le ilgilendiklerini ancak henüz resmi bir teklifte bulunmadıklarını belirterek, ''FCA'nın yönetim kuruluyla görüşüyoruz. Jeep ile çok ilgileniyoruz ve uzun zamandır takipteyiz. Bizim stratejik hedefimiz dünyanın en büyük SUV üreticisi olmak. Küresel bir SUV markası olan Jeep'i almak Great Wall'ın kendi markaları ile yapabileceğinden daha hızlı ve daha iyi bir hedefe ulaşmamızı sağlayacaktır'' açıklamasını yaptı.

JEEP'İN DEĞERİ

Morgan Stanley analisti Adoam Jonas, Jeep markasının hisse değerinin 17.20 dolar olduğunu, Jeep dahil Fiat Chrysler Grubu'nun hisse değerinin ise 16.40 dolarda kaldığını belirterek, "Buna göre FCA'nın 32 milyar dolarlık değerine karşı Jeep'in değeri 33.5 milyar dolar olmalı" açıklamasını yapıyor.