Audi müşterileri Audi R8 LMS, veya Audi RS 3 LMS gibi otomobillerle Avrupa’dan Çin’e farklı ülke serilerinde podyuma çıkarak Audi tutkunlarının göğsünü kabartırken Audi yarış otomobilleri DTM’de, Dünya RalliCross Şampiyonası’nda ve Formula E’de aldığı zaferlerle motorsporları tarihine damgasını vuruyor.

Audi Sport müşterilerinden zafer üstüne zafer

Audi müşterileri parkurlardaki başarısını sürdürüyor. Avustralya CAMS NSW Üretim Spor Otomobil Şampiyonası serisinde, Audi R8 LMS bu sezon hiç yenilmedi. Serinin Sydney’deki açılış turundaki üç zaferin ardından, Wakefield’deki ikinci yarış hafta sonunda Audi Sport ekibi yine yarışı domine eden ekip oldu.

Audi R8 LMS Avustralya’da zaferden zafere koşarken Audi RS 3 LMS ise Portuguese Campeonato de Portugal de Velocidade Turismo TCR Şampiyonası’na iyi bir başlangıç yaptı. Şampiyonada yarışan Veloso Motorsport Audi Sport müşteri ekibinden Portekiz pilot Francisco Carvalho üçüncülük elde ederek sezona iyi bir başlangıç yaptı.

Audi müşterileri ayrıca Audi R8 LMS ile Alman, Orta Avrupa ve İngiliz GT3 Club yarışlarını da domine ediyor. Audi R8 LMS GT4 ve Audi RS 3 LMS pilotları Avusturya, Çek Cumhuriyeti veya İngiltere olmak üzere farklı serilerde podyuma çıktı.

Sadece Avrupa’da değil Uzakdoğu’da da Audi rüzgarı esiyor. TCR Çin’in ikinci sezonunda Audi müşteri yarış takımı New Faster Racing adına yarışan Hao Wang ilk yarışta Audi RS 3 LMS ile üçüncü olurken, üçüncü yarışta takım arkadaşı Carson Tang ise ikinci oldu.

Şampiyon René Rast, Audi RS 5 DTM ile tekrar start çizgisinde

Audi Sport Team Rosberg bütün hazırlıklarını tamamladı. Audi RS 5 DTM Macaristan’ın efsanevi Hungaroring pistine transfer edildi. Böylece DTM Şampiyonu René Rast geçirmiş olduğu ciddi kazadan sadece iki hafta sonra tekrar start almış olacak. Şampiyon pilot, Haziran ayının ilk hafta sonunda Budapeşte’de Lausitzring’de kaza yaptığı Audi RS 5 DTM ile tekrar piste çıkacak.

Audi, bu yarışta ev sahibi sayılır. Győr'deki Audi fabrikası yarış pistine sadece bir buçuk saatlik mesafede bulunuyor. Fabrikadaki yaklaşık 11.000 çalışanın büyük çoğunluğu yarış için Hungaroring’e gelerek Audi’yi destekleyecek.

Dünya RalliCross Şampiyonası’nda da Audi fırtınası

Audi, FIA Dünya RalliCross Şampiyonası’nda da (World RX) gücünü gösteriyor. EKS Audi Sport ekibinden Andreas Bakkerud şampiyonanın İngiltere’de koşulan 4. ayağını 2. sırada tamamlayarak ilk kez podyuma çıkarken efsane pilot Mattias Ekström 580 HP gücündeki Audi S1 EKS RX quattro ile yarışı 4. sırada tamamladı. İngiltere’de koşulan 4. ayak sonunda FIA Dünya RalliCross Şampiyonası’nda Bakkerud üçüncü ve Ekström beşinci sıraya yerleşirken takımlar klasmanında EKS Audi Sport ikinci sıraya yükseldi.

Formula E’de tarih yazdı

Audi Formula E’de de fırtına gibi esiyor. Audi Sport ABT Schaeffler Berlin’de Formula E tarihine adını altın harflerle yazdırdı: birincilik, ikincilik, pole pozisyonu ve en hızlı tur zamanı ve 47 puan. Bugüne kadar yapılan 41 yarışta başka hiçbir takım böylesine önemlibir başarıya imza atamadı. Son üç yarışta 100’ün üzerinde puan toplayan Audi Sport ABT Schaeffler takımı genel klasmanda ikinci sırada bulunuyor.