ABB'nin yeni enerji tasarruflu büyük robot ailesi ve OmniCoreTM kontrol üniteleri, Volvo Cars'ın yüzde 20'ye kadar enerji tasarrufu sağlamasına ve iddialı sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak.  

Robotların devreye alınması 2024 yılında Volvo Cars'ın Torslanda (İsveç) ve Daqing'deki (Çin) üretim tesislerinde başlayacak.
 
ABB bugün, yeni nesil elektrikli araçların üretimi için 1.300'den fazla robot ve fonksiyonel paket tedarik etmek üzere Volvo Cars ile uzun süredir devam eden iş ortaklığını güçlendirdiğini duyurdu. Bu, İsveçli otomobil üreticisinin iddialı sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşabilmesini destekleyecek.
ABB Robotik Başkanı Marc Segura şunları söyledi: "Otomotiv endüstrisinin, elektrikli araçlara yönelik artan tüketici talebi ve daha sürdürülebilir çalışma isteğinin yol açtığı tarihi dönüşümü, küresel üreticiler için yeni fırsatların yanı sıra zorluklar da ortaya çıkarıyor. İş ortağımız Volvo Cars'ın bu son taahhüdü, daha sürdürülebilir üretim sunmaya yönelik ortak bir noktaya odaklandığımızı gösteriyor. Yeni, enerji tasarruflu büyük robot ailemiz ve OmniCoreTM kontrol ünitelerimiz aracılığıyla dünya çapındaki tesislerde yüzde 20'ye varan enerji tasarrufu sağlamaya yardımcı olacağız."
Bu anlaşma, punta kaynağı, perçinleme ve dozajlama, akışlı delme ve ultrasonik kaynak muayenesine kadar çeşitli üretim görevlerini kapsayan fonksiyonel paketleri içermektedir. Her paket kullanıma hazır, müşteri tarafından kanıtlanmış donanım, yazılım ve hizmet kombinasyonundan oluşuyor ve Volvo Cars'ın Torslanda, İsveç ve Daqing, Çin'deki tesislerinde uygulanacak. Donanım ve işlevsel paketlerin yanı sıra, ABB'nin en yeni OmniCore robot kontrol üniteleri serisi, yüksek verimli güç elektronikleri ve robot içinde rejeneratif frenleme kullanımı sayesinde tesislerde yüzde 20'ye kadar enerji tasarrufu sağlamaya yardımcı olabilecek.
Devreye almalar sırasında ABB, robotlar devreye alınmadan önce kurulumları görselleştirmek ve optimize etmek için RobotStudio® planlama ve programlama yazılım platformunu kullanarak üretimin kesintisiz devamını sağlayacak. Volvo Cars ve ABB, gerekli otomasyon sistemlerini sanal alanda geliştirip doğrulayarak, bir kez tasarlanıp birden çok kez devreye alınabilen çözümler bulacak.
Volvo Cars ve ABB, otomobil üretimini daha verimli hale getirmek ve endüstriyel robotların bu alandaki yeteneklerini sürekli olarak geliştirmek için uzun bir ortak geliştirme geleneğini paylaşıyor. Bu son proje, iki şirketin önümüzdeki birkaç yıl boyunca birlikte çalışmaya devam etmesini sağlayacak ve ilk devreye almaların 2024'ün başlarında yapılması bekleniyor. Bu, ABB'nin küresel otomotiv endüstrisinin iddialı sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmasına ve elektrikli araç üretimine geçişe yardımcı olmayı amaçlayan bir dizi çözümün en sonuncusu.