Performans odaklı yeni sportif sedan kaputunun altındaki 3.0 litrelik çift turbo beslemeli 6 silindirli motoru ile 453 HP güç ve 600 Nm  maksimum değerine sahip. Ayrıca model bu gücü ile 280 km/s hız yapabiliyor.

7 ileri vitesli çift kavramalı M otomatik şanzımanın da yardımıyla model 0-96 km/s hızlanmasını 3,7 saniyede tamamlıyor ve 280 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor.

Motor gücünün yanında, standart M3'e göre M3 CS'in toplam ağırlıkta 50 kg daha hafif olması da bu performans verilerine imza atmasında etkili olmuş.

Ağırlık tasarrufu için, otomobilin en geniş gövde parçalarından sayılabilecek kaput ve tavanda karbon fiber takviyeli plastik malzemeye yer verilmiş. Bu sayede otomobilin ağırlık merkezinin de azaltılması sağlanmış.

M3 CS'i hem daha spor, hem daha özel yapan öğeler bunlarla sınırlı değil tabi ki.

Adaptif M süspansiyon, aktif M diferansiyel ve çift kanallı-dört çıkışlı spor egzozun yanında yeni arka spoyler, M4 GTS bazlı arka difüzör ve Michelin Pilot Super Sport lastiklerle giydirilmiş 19-20 inç ebatlarındaki jantlar bu modeli çok özel kılıyor.

Modele özgü detaylar iç mekana geçildiğinde de devam ediyor. 

İki tonlu Merino spor-deri koltuklar ve direksiyon simidi ile birlikte birçok yerde kullanılan alkantara çok dikkat çekici. Harman Kardon ses sistemi, özel kapı eşikleri ve navigasyona sahip bilgi-eğlence sistemi ise diğer detaylar.

BMW, tüm dünyada satılmak üzere sadece 1200 adet M3 CS üretecek. Bunların yaklaşık 55 adedi ABD için olacak. Satış fiyatı ile ilgili bir açıklama yapılmazken, ABD müşterilerinin önümüzdeki yılın Mayıs ayından itibaren sipariş verebilecekleri belirtildi.