İkinci el otomobil pazarı neredeyse hiç olmadığı kadar hareketli. Hal böyle olunca otomobil galerinin sayısı da buna bağlı olarak artıyor. Ancak bu durum kimi zaman istenmeyen durumlara da yol açabiliyor. Binaların giriş katları, şehir içinde bulunan küçük boşluklar oto satış noktaları olarak değerlendirilmeye başladı. Vatandaşların şikayetlerine neden olan bu durum “İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin yayınlanmasının ardından son buluyor. Bundan böyle otomobil galerileri daha modern dükkanlara sahip olacak. Apartman altlarında açılan galerilerin de önüne geçilerek LPG’li araçların oluşturduğu risklerin önüne geçilecek. 

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Başkanı Aydın Erkoç konu ile ilgili, “İçişleri Bakanlığının oto galerilerinin şehir dışına taşınmasına yönelik yayınladığı genelgeye rağmen bu işletmeler kent içinde faaliyetlerine devam ediyordu. Yürürlüğe giren yönetmelikle birlikte bunun da önüne geçilmiş olacak. Yeni düzenleme sayesinde oto galerileri öncelikle toplu iş yerlerinde açılabilecek. Tapuda konut olarak görünen yerlerde oto galeri bulunmayacak. Böylece trafiğin yoğun olduğu semtlerde kümelenmiş oto galerilerinin ellerindeki LPG’li araçlar nedeniyle patlama ve yangın riski ortadan kalkacak, oto galerileri satılık araçlarıyla kaldırım ve yolları işgal etmeyecek. Herkes rahat bir nefes alacak. Bu yönetmelik çıktıktan sonra Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü il ticaret müdürlükleri tarafından verilen otomobil satıcısı yetki belgesi olmadan satış yapılamayacak.” 

Binlerce dükkan boşa çıkacak

Yürürlüğe giren düzenleme sonrası artık bina altlarında yeni oto galeri açılışına izin verilmeyecek. 9 Haziran 2020 tarihinden itibaren oto galeriler öncelikle toplu iş yerlerinde açılabilecek. Mevcutta hizmet verenler için ise taşınmalarına yönelik bir tarih paylaşılacak. Taşınma süreciyle birlikte binlerce dükkânın da boşa çıkması bekleniyor