Aracı geri geri park ederken arka tamponunu vurmak, hemen hemen bir arabada yapılabilecek en kolay kazalardan biridir. Sonuçta insan görüşü ve hissiyatı sadece kısıtlı bir miktarda bize yardım ediyor. Fren yerine gaz pedalına basmaktan oluşan kazaları saymıyorum bile.

Japon otomobil üreticisi Toyota, bu sorunlara bir çözüm getirmek amacıyla "Akıllı Mesafe Sonar Sensörü" (ICS) teknolojisini geliştirdi. Verilere göre sistem işe yaramışa benziyor.

Toyota, ICS sistemiyle donatılmış üç aracı alarak park yeri kazalarını inceledi. Marka, Alphard ve Vellfire minivan modelleri ve Prius'un kullanıldığı testlerde yanlış pedala basma nedeniyle kaynaklanan kazaların %70, geri giderken yapılan kazaların %40 oranında azaldığını gözlemledi.

Sistem aracın yukarıdan görüntüsünü veya sürücünün perspektifini bilgi eğlence sistemine yansıtarak engellerin tespitini kolaylaştırıyor. Sistem, çarpışmanın yaklaştığını algıladığı zaman otomatik olarak fren yaparak zararı en aza indirgeyebiliyor, hatta bazen çarpışmayı engelleyebiliyor.

26,000'inde ICS sistemi bulunan 63,000 araç ile bir anket yapıldı ve kaydedilen 2,500 kaza incelendi. Yanlış pedala basma nedeniyle oluşan kazalar normalde sadece %0.07 gibi küçük bir oranda gerçekleşirken ICS sayesinde bu oran %0.02'ye gerilemiş. Geri giderken yapılan kazaların oranı ise %1.175'ten %0.75'e düşmüş.